Správkyně Hongkongu se opět omluvila, v úřadu ale zůstane

foto Správkyně Hongkongu Carrie Lamová se omlouvá na tiskové konferenci.

Hongkong - Správkyně Hongkongu Carrie Lamová se na tiskové konferenci znovu omluvila za krizi, kterou vyvolal kontroverzní návrh zákona, jenž by umožňoval vydávat osoby podezřelé z trestných činů z Hongkongu do pevninské Číny. Kvůli návrhu vyšly v minulých dnech demonstrovat do ulic Hongkongu statisíce lidí. Lamová podobnou omluvu předložila písemně již o víkendu a schvalování kritizovaného zákona odložila na neurčito. Na protestující ale omluva nezapůsobila, dále požadují úplné stažení návrhu i demisi Lamové.

Lamová prohlásila, že projednávání návrhu zákona nebude obnoveno, pokud se vládě nepodaří rozptýlit obavy, které kolem normy panují. "Pokud zákon neprojde parlamentem do konce července příštího roku, vyprší mu platnost a vláda tuto skutečnost přijme," sdělila Lamová ve svém prvním veřejném projevu od nedělních masových demonstrací. Uvedla také, že má v úmyslu dokončit svůj mandát a znovu získat důvěru veřejnosti. Znamená to, že by zůstala v úřadu ještě další tři roky. S tím však nesouhlasí prodemokratická opozice, která omluvu Lamové odmítla.

"Je to chodící katastrofa. Nevyšla vstříc v podstatě žádným požadavkům," prohlásila podle deníku The Guardian hongkongská politička Emily Lauová. Demonstranti žádají, aby Lamová podala demisi a omluvila se za zatýkání a policejní brutalitu během protestů i za jejich označení za výtržnosti.

Ve středu se sejde hongkongský parlament, jenž bude hlasovat o návrhu na vyslovení nedůvěry Lamové, který předložili prodemokratičtí poslanci. Ti jsou však v zákonodárném sboru v menšině; převažují zde přívrženci Pekingu. Členové vedení této bývalé britské kolonie by zde rovněž měli odpovídat na otázky související s násilím policie proti demonstrantům.

V neděli se demonstrací proti extradičnímu zákonu v sedmimilionovém Hongkongu účastnily podle organizátorů téměř dva miliony lidí, podle policie bylo účastníků 338.000. Jednalo se o rekordní počet demonstrantů od opětovného připojení Hongkongu k Číně v roce 1997.

Návrh zákona předložený hongkongskou vládou podle prodemokratických kritiků narušuje právní nezávislost poloautonomního regionu. Lidé vydaní do Číny by tam mohli podle demonstrantů čelit vágním obviněním z ohrožení národní bezpečnosti a nespravedlivým procesům.

"Jasně a zřetelně jsem vás slyšela a o všem, co se událo, jsem hluboce přemýšlela," řekla dnes Lamová. "Všem lidem v Hongkongu se co nejupřímněji omlouvám," dodala.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 17. listopadu 2019

Očekáváme v 7:00 8°C

Celá předpověď