Správce: Lávka v Troji nebyla v dobrém stavu, ale havarijní nebyl

foto U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší. Podle informací záchranářů se při pádu zranili čtyři lidé. Hasiči prohledávají hladinu Vltavy u spadlé lávky, a na místo byl povolán statik. ČTK to řekli mluvčí pražských hasičů a záchranné služby.

Praha - Lávka pro pěší v Praze-Troji nebyla v dobrém stavu, ale havarijní nebyl. Novinářům to dnes řekl ředitel městské Technické správy komunikací Petr Smolka. Indicie technického problému podle něho neexistovaly. Lávka se v sobotu zřítila. Čtyři lidé utrpěli zranění, z toho dva těžká. Lávku nahradí v dohledné době provizorní přemostění Vltavy.

Okolnosti pádu lávky mezi Trojou a Císařským ostrovem zjišťuje pro policii soudní znalec, uvedl primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD). Praha začne odstraňovat trosky až potom, co znalec dokončí práci na místě. Zkoumání potrvá minimálně ještě i v pondělí. Zranění lidé dostanou podle Dolínka odškodnění, majetek je pojištěný. V případě potíží s plněním pojistky je město Praha připraveno postavit se k odškodnění čelem, zdůraznil náměstek.

Praha nyní plánuje podle něho zřídit místo lávky jako její dočasnou náhradu pontonový most. Druhou možností je postavit tam dočasnou lávku s ocelovou konstrukcí, takzvaný rámusák. Praha je podle Dolínka připravena zaplatit i případný přívoz. Náměstek ale upozornil na to, že Vltava je v těchto místech mělká.

Záznam TK:

Stav lávky z roku 1984 odborníci stále sledovali prostřednictvím elektronického monitoringu. Zprávy dostávali na počítač každé dvě minuty. Dvakrát ročně se navíc prováděly prohlídky všech částí. "Za celou dobu až do včerejšího dne (soboty) do 13:16 žádný z údajů nezaznamenal nějakou výraznou odchylku, zejména průhybu, která by indikovala zřícení lávky. Tam skutečně došlo k něčemu, co zatím nedokážeme pojmenovat," řekl Hvízdal z firmy Pontex, která se zabývá mostními konstrukcemi.

Video: V Troji se do Vltavy zřítila lávka
02.12.2017, 19:40, autor: Michal Burian, zdroj: ČTK

Lávka byla postavena z betonových segmentů, která byla navlečena na nosná lana. Hvízdal uvedl, že do lávky navzdory opravám zatékalo. Některá vedlejší lana byla částečně poškozena, bylo přetrženo nízké procento jejich jednotlivých drátů. "Výpočtem se prokázalo, že zatím toto neohrožuje bezpečnost," zdůraznil Hvízdal. Nikdy podle něho nebyla kontrolována hlavní montážní lana, nebylo to vzhledem ke konstrukci lávky možné. Odborníci podle Hvízdala soudili, že pokud by byla poškozena podružná lana, lávka měla zůstat na hlavních lanech.

Praha už dřív plánovala lávku do roku 2020 nahradit, nebyla opravitelná, uvedl Dolínek. Měly by tam vzniknout dokonce dvě, druhá měla být dál po proudu. Trosky zřícené lávky bude město Praha ukládat na určené místo v okolí, na němž budou moci být znovu sestaveny pro případné další zkoumání.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 7:00 8°C

Celá předpověď