Správa železnic vyřezala v nástupišti prostor pro stromy, jež zalila do asfaltu

foto Správa železnic vyřezala v nástupišti v Lochovicích na Berounsku prostor pro stromy (na snímku z 5. června 2021), jež předtím při opravě nádraží zalila do asfaltu.

Lochovice (Berounsko) - Správa železnic (SŽ) vyřezala v nástupišti v Lochovicích na Berounsku prostor pro stromy, jež předtím při opravě nádraží zalila do asfaltu. ČTK to zjistila na místě. Ochránci přírody z organizace Arnika už mezitím kvůli tomu podali podnět České inspekci životního prostředí (ČIZP). Koordinátorka projektů Arniky Marcela Klemensová dnes ČTK řekla, že je potřeba, aby stav stromů po zásahu železničářů posoudil odborník.

V asfaltovém chodníku skončily v druhé polovině května zalité dvě lípy. Asfalt kmeny stromů zcela obepínal. Následně správa asfalt těsně kolem stromů ořezala, podle odborníků jim ale ani tak nevytvořila dostatečný prostor. Mluvčí SŽ Dušan Gavenda ČTK již dříve řekl, že úprava nádraží měla zvýšit komfort cestujících. Připustil ale pochybení a slíbil nápravu. Nyní už je kolem stromů v asfaltu vyřezán větší obdélníkový volný prostor.

Arnika uváděla, že stromům kvůli zásahu hrozí uhynutí a že organizace podá podnět ČIŽP. Dnes Klemensová ČTK řekla, že podnět inspekci byl už v pátek podán.

"Jakékoli utužování povrchu, natož zpevňování nepropustným substrátem, jako je asfalt, v okapové zóně dřevin je nepřijatelné," uvedl již dříve za ČIŽP lesní odborník Jan Kender. "Vlivem takového působení dochází k dramatickým změnám areace (provzdušňování) půdy, hypoxii (udušení) kořenů a zároveň omezení dostupnosti vody a živin, což může vést k odumření stromu nebo ke zhoršení jeho zdravotního stavu," doplnil.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 29. července 2021

Očekáváme v 5:00 16°C

Celá předpověď