Spotřební daň z benzinu se dnes vrátí na původní hodnotu, u nafty zůstane nižší

foto Tankování benzinu, čerpací stanice - ilustrační foto.

Praha - Spotřební daň z benzinu se dnes vrátí z dosavadních 11,34 koruny na 12,84 koruny za litr. Nižší daň na benzin i na motorovou naftu platila v Česku od června. U nafty zůstane snížená sazba do konce roku 2023, bude činit 8,45 koruny na litr. Spotřební daň z pohonných hmot vláda snížila v reakci na jejich vysoké ceny kvůli válce na Ukrajině.

Příslušná novela zákona, která prodlužuje snížení spotřební daně na naftu, vyšla v pátek ve sbírce zákonů, takže ode dneška vstoupí v účinnost. Podle dosavadního zákona by jinak nižší daň skončila společně se sníženou daní z benzinu. V konečných cenách, po započtení daně z přidané hodnoty, může jít podle dřívějšího vyjádření ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) o úsporu až 1,8 koruny na litr.

Stanjura opakovaně uváděl, že hlavním důvodem pro delší zdaňování nafty nižší sazbou není její nynější vyšší cena, ale konkurenční prostředí. Největšími konkurenty českých dopravců, zejména menších, jsou podle něj při podávání cenových nabídek dopravci z Polska, Slovenska, Maďarska, Rumunska a také z Turecka. Ve většině z těchto zemí je spotřební daň na motorovou naftu podle ministra na evropsky nejnižší možné úrovni. Opatření pomůže i veřejné dopravě, protože většina autobusů má dieselový pohon.

Analytici očekávají, že vrácení spotřební daně u benzinu na původní hodnotu se do jeho cen neprojeví naplno, ale jen částečně. Vyšší spotřební daň budou podle nich kompenzovat například klesající marže obchodníků.

Ceny paliv v tomto týdnu v ČR klesaly. Benzin dokonce zlevnil na nejnižší úroveň od začátku války na Ukrajině. Podle společnosti CCS stál litr benzinu v průměru 37,56 koruny za litr. Průměrná cena nafty klesla na 43,01 koruny za litr, což je nejnižší cena za posledních pět týdnů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 4. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď