Spotřebitelské ceny v Německu v srpnu poprvé po 4 letech klesly

foto Ilustrační foto - Znovuotevřené obchodní centrum v německých Drážďanech, 4. května 2020.

Berlín - Spotřebitelské ceny v Německu se v srpnu v meziročním srovnání snížily o 0,1 procenta, zatímco předchozí měsíc stagnovaly. Pokles přitom zaznamenaly poprvé za více než čtyři roky. Přispělo k tomu snížení daně z přidané hodnoty (DPH), vyplývá z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie, které dnes zveřejnil německý statistický úřad.

Ve srovnání s předchozím měsícem se harmonizované ceny snížily o 0,2 procenta. Analytici podle agentury Reuters čekali, že ceny zůstanou v meziročním i meziměsíčním srovnání beze změny. Ceny v Německu naposledy v meziročním srovnání klesly v květnu 2016.

Podle neharmonizovaných údajů zůstaly ceny meziročně beze změny a meziměsíčně klesly o 0,1 procenta. Statistický úřad upozornil, že inflaci mimo jiné výrazně ovlivnilo snížení DPH od 1. července, které vláda zavedla, aby pomohla ekonomice zotavit se z koronavirového šoku.

Ceny energií se v srpnu meziročně propadly o 6,3 procenta. Ceny potravin o 0,7 procenta naopak stouply, ceny ve službách se zvýšily o 0,1 procenta. Ceny za zboží klesly o 1,3 procenta.

Rychlý odhad inflace vychází z údajů od šesti z 16 spolkových zemí, ve kterých žije více než polovina německé populace. Konečné údaje za srpen zveřejní statistici 11. září.

Inflace v Německu se tak dále vzdálila cíli Evropské centrální banky (ECB). Ta usiluje o to, aby se inflace v eurozóně pohybovala těsně pod dvěma procenty. Banka se snaží inflaci a hospodářský růst podporovat mimořádně uvolněnou měnovou politikou. Německo je největší ekonomikou, kde se používá jednotná evropská měna euro.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je čtvrtek 28. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď