Spotřebitelské ceny v květnu stouply o 2,9 %, zdražilo maso

foto Meziroční a meziměsíční hodnoty - vývoj od dubna května 2019 do května 2020.

Praha - Meziroční inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,2 procenta. Proti dubnu spotřebitelské ceny stouply o 0,4 procenta. Zdražily zejména potraviny nebo elektřina. Naopak ceny pohonných hmot klesly. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Dnešní data podle analytiků naznačují, že od půlky roku začne inflace klesat a na konci letoška se dostane k hranici dvou procent. Důvodem budou dopady šíření pandemie v podobě nižší poptávky, nižšího růstu mezd a omezené ekonomické aktivity. Mírný nárůst inflace lze ale podle ekonomů čekat ještě v červnu.

Ceny potravin a nealkoholických nápojů se v květnu zvýšily v průměru o 6,3 procenta, což byl pomalejší růst než dubnových 7,8 procenta. Cena elektřiny stoupla o osm procent.

V případě potravin stouply o desetinu ceny masa. Největší nárůst ceny pak statistici meziročně zaznamenali u brokolice, která zdražila o 83 procent na 41,37 Kč. Výrazně levnější naopak byla cibule, jejíž cena klesla v květnu téměř na polovinu loňské, nebo zelí.

Na květnové inflaci se podepsaly také dražší lihoviny o 8,9 procenta a pivo o 3,5 procenta. Opačným směrem působily ceny pohonných hmot, které klesly o 21,7 procenta.

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že se překvapivě například prozatím pandemie koronaviru neprojevila v rychlejším propadu cen služeb. "To však může také souviset s tím, že měření cen v posledních měsících neprobíhalo standardním způsobem, a nemuselo tak cenový vývoj zachytit zcela správně," uvedl.

Analytik společnosti Natland Petr Bartoň upozornil, že pokles české inflace následuje po významných poklesech v ostatních evropských zemích. "Stále ale máme nejvyšší inflaci v EU a klesá relativně pomaleji než v jiných zemích," uvedl. Nicméně podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka je inflace aktuálně asi ten nejmenší problém, který trápí českou ekonomiku.

Proti odhadům České národní banky byla květnová inflace o 0,4 procentního bodu vyšší. Důvodem rozdílu byla vyšší než očekávaná jádrová inflace, která je očištěná o sezónní vlivy, změny regulovaných cen, daňové úpravy a jiná administrativní opatření. "Koncem letošního roku inflace klesne k dvouprocentnímu cíli, neboť citelně oslabené domácí cenové tlaky převáží nad dočasným proinflačním vlivem oslabeného kurzu koruny," uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král.

Meziměsíčně ceny v květnu stouply o 0,4 procenta, na čemž se podepsaly dražší tabákové výrobky (o 3,7 procenta), lihoviny (3,3 procenta), pivo (o 3,4 procenta), ale také ovoce (o 7,6 procenta) či brambor (o 5,1 procenta). U bydlení klesly ceny vodného a stočného vlivem snížení DPH z 15 na deset procent.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 24. ledna 2021

Očekáváme v 11:00 1°C

Celá předpověď