Krasobruslař Březina je na MS osmý po krátkém programu, vede Chen

foto Americký krasobruslař Nathan Chen.

Saitama (Japonsko) - Krasobruslař Michal Březina útočí na mistrovství světa na další umístění v první desítce. Po povedeném krátkém programu je osmadvacetiletý český reprezentant na osmém místě. Pokud by tuto pozici na šampionátu v Japonsku udržel, bylo by to jeho nejlepší umístění na MS od roku 2012, kdy byl šestý. Vede obhájce titulu Nathan Chen z USA, jenž má díky chybám nejvážnějších konkurentů v čele více než desetibodový náskok.

Březina, který loni skončil na MS desátý, si v úvodní části soutěže vedl lépe než na lednovém mistrovství Evropy. Skočil kombinaci čtverného salchowu s dvojitým toeloopem, krásný trojitý flip a dobrý axel, i když po něm neměl ideální výjezd. Získal 86,96 bodu, což je o více než tři body lepší známka než na ME. Zaostal ale o více než šest bodů za životním krátkým programem z podzimního závodu Grand Prix v Helsinkách, kde se mu podařilo přidat za čtverný skok trojitý toeloop.

"Myslím, že to nebyl špatný program. Byly tam jen trošku minimální chybičky v těch výjezdech, nebyly úplně čisté. Kdyby tam ty výjezdy byly lepší, tak by ty plusové body byly jinde. Ale nemůžu si stěžovat, je to dobrý začátek," uvedl Březina na svazovém facebooku.

Před sobotními volnými jízdami jako třetí nejlepší Evropan ztrácí jen 1,28 bodu na sedmého Francouze Kevina Aymoze. Na rozdíl od ME neplánuje zařadit dva čtverné salchowy, celou Grand Prix totiž odjel s jedním. "Myslím si, že na sto procent pojedeme stejně jako celou sezonu, že ty dva čtveráky riskovat nebudeme, i když to naježděné mám. Myslím, že je zbytečné riskovat. Zajedu to, co mám natrénované a co vím, že jsem schopen zajet na sto procent," prozradil.

Chen jako jediný z favoritů na zlato odjel čistý krátký program se dvěma čtvernými skoky, lutzem a toeloopem. Získal 107,40 bodu a má blízko k obhajobě titulu. "Jsem spokojený s tím, jak jsem dneska zajel. Není to reakce na kohokoliv ze soupeřů, prostě mám radost z toho, jak jsem zajel já," pochvaloval si devatenáctiletý Američan. Druhý je překvapivě jeho krajan Jason Brown, kterému skvělé provedení krátkého programu bez čtverného skoku vyneslo 96,81 bodu. 

Krasobruslař Juzuru Hanju z Japonska. Nedařilo se favorizovaným Japoncům. Dvojnásobný olympijský vítěz Juzuru Hanju, který se vrací po listopadovém zranění kotníku, zaváhal u plánovaného čtverného salchowu. Ubral z něj dvě obrátky a nezískal ani bod, protože sólový dvojitý skok v krátkém programu není povolený. Průběžně je tak třetí se ztrátou dvanácti a půl bodu na Chena.

"Myslím, že jsem ten první skok trochu uspěchal. Teď jsem ze svého vystoupení zklamaný. Ale už je po krátkém programu. Chtěl bych chytře využít zítřek k tomu, abych se připravil na volnou jízdu," řekl zklamaný Hanju. Svůj zdravotní stav chce komentovat až po skončení MS.

Nezastoupil ho ani stříbrný olympijský medailista Šoma Uno, který upadl při nedotočeném pokusu o čtverný flip a je šestý.

Ještě víc kazili Rusové. Nejlepší z nich Michail Koljada, který loni získal bronz, je až desátý. Zatímco na ME v krátkém programu překonal stobodovou hranici, tentokrát získal pouze 84,23 bodu.

Volné jízdy mužů jsou na programu v sobotu od 9:30 SEČ.

Sportovní dvojice Suej Wen-ťing a Chan Cchung vyhrála MS

Čínští krasobruslaři Suej Wen-ťing a Chan Cchung jsou podruhé v životě mistry světa ve sportovních dvojicích. Na šampionátu v japonské Saitamě díky nejlepší volné jízdě porazili o více než šest bodů Rusy Jevgeniji Tarasovovou a Vladimira Morozova, kteří vedli po krátkém programu. Čeští reprezentanti Hanna Abraževičová a Martin Bidař si při společném debutu na velké akci polepšili na 18. místo.

Čínští krasobruslaři Suej Wen-ťing a Chan Cchung. Nejlepší čínská sportovní dvojice kvůli partnerčiným zdravotním problémům přišla o podzimní část sezony a ani při vítězství na mistrovství čtyř kontinentů ještě nebyla ve špičkové formě. Na MS ale tréninkové manko stříbrných olympijských medailistů nebylo znát, jeli naprosto suverénně a navázali na titul z roku 2017.

Tarasovová s Morozovem jsou stejně jako loni stříbrní. I oni předvedli nejlepší volnou jízdu sezony, ale doplatili mimo jiné na partnerovu nejistotu při sólových skocích.

Bronz získali další Rusové Natalia Zabijaková a Alexander Enbert, pro něž je to první medaile na MS. Dopracovali se k ní vyrovnanými výkony, v krátkém programu i ve volné jízdě obsadili čtvrtou příčku. Dnes je předčili úřadující mistři Evropy Vanessa Jamesová a Morgan Cipres z Francie, kteří se ale vinou dvojitého toeloopu místo trojitého v partnerově podání posunuli ze sedmé jen na pátou příčku.

Potřetí na MS startoval Bidař, ale s Abraževičovou zatím nedosahuje takové výkonnosti jako s Annou Duškovou, s níž vstupovali na seniorskou scénu jako juniorští mistři světa. Šestnáctiletá běloruská rodačka, která byla nejmladší a nejméně zkušenou krasobruslařkou ve startovním poli, byla nejistá při výjezdech řady skoků. Při odhozeném flipu upadla, přesto se nově složená dvojice při třetím společném závodě odpoutala z poslední příčky po krátkém programu. Polepšila si o jedno místo na 18. příčku.

Výsledky mistrovství světa v krasobruslení v Saitamě

Sportovní dvojice - konečné pořadí: 1. Suej Wen-ťing, Chan Cchung (Čína) 234,84, 2. Tarasovová, Morozov (Rus.) 228,47, 3. Zabijaková, Enbert (Rus.) 217,98, 4. Čcheng Pcheng, Jang Ťin (Čína) 215,84, 5. Jamesová, Cipres (Fr.) 215,19, 6. Bojkovová, Kozlovskij (Rus.) 210,30, ...18. Abraževičová, Bidař (ČR) 140,02.

Muži - po krátkém programu: 1. Chen (USA) 107,40, 2. Brown (USA) 96,81, 3. Hanju (Jap.) 94,87, 4. Zhou (USA) 94,17, 5. Rizzo (It.) 93,37, 6. Uno (Jap.) 91,40, ...8. Březina (ČR) 86,96.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 16. července 2019

Očekáváme v 7:00 15°C

Celá předpověď