Spor o peníze skončil střelbou na dva muže, hrozí výjimečný trest

foto Ilustrační foto - Eskorta přivádí 17. května 2019 k jednání u pražského krajského soudu Jiřího Hypšu (vlevo), který podle obžaloby loni v září v Jankově na Benešovsku zastřelil člověka a dalšího těžce zranil. Za pokus o dvojnásobnou vraždu mu hrozí až výjimečný trest.

Praha - Krajský soud v Praze začal projednávat případ muže obžalovaného z pokusu o dvojnásobnou vraždu a nedovoleného ozbrojování. Zřejmě spory o dlužné peníze v Jankovské Lhotě na Benešovsku skončily loni v září střelbou, po níž zůstal jeden mrtvý a jeden vážně zraněný muž. Obžalovanému z pokusu o dvojnásobnou vraždu spáchanou úmyslně a s rozmyslem hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Podle něj šlo o sebeobranu, zbraň na něj prý vytáhl zastřelený muž.

Na statek, kde bydlel obžalovaný dvaašedesátiletý Jiří Hypša, přijeli otec a syn loni 28. září. Podle Hypši dlužil otec peníze jemu, podle výpovědi syna, který po střelbě zůstal raněný, si přišli oni vyzvednout u Hypši dlužných 55.000 korun. "Cítím se vinen částečně, ale ne tak, jak tvrdí obžaloba," řekl Hypša na začátku jednání. Podle něj šlo o sebeobranu.

"Bylo to od něj připravené. Teď se brání, že se zbraní přišel táta, ale ten žádnou zbraň neměl. Kdyby mu nedošly náboje, bylo by po mně," řekl dnes novinářům muž, který utrpěl tři střelné rány. Podle obžaloby navíc dostal několik ran skleněnou lahví a kameny. Potom přiběhli na statek sousedé, kteří zavolali policii a sanitku. Soudkyně dnes upozornila na několik rozporů mezi jeho dnešní výpovědí a tím, co řekl při policejní rekonstrukci a při výslechu v nemocnici. Není například jasné, jestli věděl, že jedou pro dlužné peníze nebo kdy hodil po útočníkovi skleněnou lahev.

Obžalovaný Hypša tvrdí, že si muži přijeli prohlédnout jeho nový statek, který koupil za 20 milionů korun v hotovosti. Muž, kterého později zastřelil, od něj prý opakovaně chtěl peníze, protože pil alkohol a hrál automaty. Chtěl s ním také podnikat, nabízel mu dříve ke koupi své auto. "Ta jeho (družka) mu dávala peníze a on se vymlouval na mě, že mi to půjčil, ale nebyla to pravda, jinak to ale prochlastal nebo prohrál," uvedl souzený.

Při návštěvě na statku, když seděli v kuchyni, údajně na Hypšu jeden z mužů vytáhl pistoli, Hypšovi se podle jeho slov podařilo mu ji vykopnout, sebrat ze stolu a muže jednou ranou zastřelil. Syn stál údajně venku a slyšel výstřel, obžalovaný ho třikrát střelil do hrudi a jednou do ruky.

"Prosil jsem ho, aby mě střelil do hlavy, abych netrpěl. Došly mu náboje, bušil do mě, chtěl mě dobít kamenem a lahví. 'Proč už konečně nechceš chcípnout?', řekl mi," vypověděl dnes muž, který má stále kulku poblíž páteře a musí se podrobit další operaci. Po zásahu do břicha přišel o kus tlustého střeva a žaludku.

Jeho výpověď potvrzuje i bratr, se kterým v době útoku telefonoval. Slyšel prý v telefonu první výstřel na otce i bratra křičícího bolestí, který si stěžuje, že necítí nohy. Napadení a volání slyšeli sousedé, kteří přiběhli a zavolali pomoc. Po střelbě Hypša přiznal, že si vzal svoje věci a ze statku autem ujel, policie ho chytila o den později.

Soud bude v pondělí pokračovat výslechy dalších svědků. Hypša, který už ve vězení byl, dnes u soudu řekl, že se živil různě a vydělával od sta tisíc do tří milionů měsíčně, část peněz má kdesi schovanou v hotovosti, další údajně na účtech mimo Evropu. Prodával ojetá auta dovezená z Německa, provozoval restauraci nebo organizoval koncerty, což při jednání obsáhle popisoval.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pátek 23. srpna 2019

Očekáváme v 11:00 22°C

Celá předpověď