Spor o hidžáb ve škole bude pokračovat u Nejvyššího soudu

foto Ilustrační foto - Odpůrci islámu se scházeli 18. ledna před soudní síní v Praze, kde pokračoval soud v projednávání žaloby bývalé studentky ze Somálska na Střední zdravotnickou školu v Praze 10. Škola jí nepovolila nosit hidžáb, a tím ji podle žaloby nepřímo diskriminovala v přístupu ke vzdělání a svobodné volbě povolání. Studentka požaduje omluvu a 60.000 korun. K dnešnímu jednání nepřišla, podle zdroje z jejího okolí má strach z negativní atmosféry. Mnoho odpůrců islámu dnes dorazilo s transparenty nebo znaky Bloku proti islamizaci.

Brno - Sledovaný spor mezi somálskou dívkou a zdravotnickou školou se přesune k Nejvyššímu soudu. Dívka se prostřednictvím žaloby domáhala omluvy a 60.000 korun za údajný zákaz nošení muslimského šátku hidžábu. U Obvodního soudu pro Prahu 10 ani Městského soudu v Praze neuspěla. Soud prvního stupně obdržel na konci prosince dovolání, plyne z justiční databáze.

Obvodní soud pro Prahu 10 by měl nyní dovolání spolu se spisem předat k Nejvyššímu soudu, který v civilních sporech rozhoduje v průměru asi za 200 dnů.

"Domníváme se, že rozhodnutí odvolacího soudu není správné, jeho odůvodnění není rozhodně přesvědčivé a v souladu s naším právním řádem. Jedná se přitom o věc, která u nás nebyla doposavad řešena soudem, přitom by si jak klientka, tak ostatní věřící, potažmo celá společnost odpověď od nejvyšších soudních autorit zasloužila," napsala dnes ČTK advokátka dívky Radka Korbelová Dohnalová.

V posledních 30 letech se podle ní podobnou otázkou zabývaly nejvyšší soudní instance i v ostatních evropských zemích, které mají vztah náboženství a státu nastavený podobně Česko, například v Německu, Británii, Nizozemsku a Belgii. "Všechny země přitom došly k závěru, že není na místě z principu zakazovat žákům a studentům nošení náboženského symbolu ve škole - ať u jde o muslimský šátek, jarmulku, sikhský turban, křížek atd., když samotné nošení těchto symbolů víry neutralitu vzdělávání nenarušuje," uvedla Korbelová Dohnalová. Francie je podle ní výjimkou, zastává přísný sekularismus.

Hidžáb je šátek, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdila, že pražskou Střední zdravotnickou školu opustila poté, co ji ředitelka při zahájení školního roku v září 2013 vyzvala, aby si sundala hidžáb i na teoretickou výuku. Původně prý přitom byly domluvené na tom, že šátek bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi.

Mladé ženy se zastala veřejná ochránkyně práv. Škola trvala na tom, že má právo stanovit pravidla odívání. Zdůrazňovala také princip nábožensky neutrálního školství.

Obvodní soud pro Prahu 10 se původně problematikou nošení hidžábu příliš nezabýval. Dívka prý diskriminaci neprokázala, především však vůbec nesplnila předpoklady pro to, aby se stala studentkou, když nepředložila všechny potřebné doklady.

Podle odvolacího senátu, který rozhodoval loni v září, musí škola v sekulární zemi zůstat neutrálním prostředím. Právo nosit hidžáb proto odvolací soud dívce nepřiznal. "Proti právu žalobkyně projevovat své náboženství navenek stojí právo být svobodně bez vyznání, náboženské symboly nemít a také je v ničem nevidět," řekl tehdy soudce Jan Klášterka.

"Naše dovolání předkládá Nejvyššímu soudu k posouzení základní právní otázku, zda zástupce střední školy je či není oprávněn požadovat po studentce muslimského vyznání, a to s odkazem na ustanovení školního řádu o obecném zákazu nošení pokrývek hlavy, aby nenosila při teoretickém vyučování hidžáb. Podle našeho názoru střední škola takový projev víry zakazovat nemůže," uvedla Korbelová Dohnalová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 13:00 17°C

Celá předpověď