Spolek shání peníze na záchranu ohroženého kostela ve Svatoboru

foto Spolek pro dokumentaci a obnovu památek Karlovarska shání peníze na záchranu zchátralého kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Svatoboru (na snímku z 9. února je ruina fary). Barokní kostel, který byl donedávna součástí vojenského prostoru Hradiště, má vážně narušenou klenbu. Pomoci má i vyhlášená veřejná sbírka, řekl dnes ČTK předseda spolku Jaroslav Vyčichlo.

Doupovské Hradiště (Karlovarsko) - Spolek pro dokumentaci a obnovu památek Karlovarska shání peníze na záchranu kostela ve Svatoboru. Barokní kostel, který byl donedávna součástí vojenského prostoru Hradiště, má vážně narušenou klenbu. Pomoci má i vyhlášená veřejná sbírka, řekl ČTK předseda spolku Jaroslav Vyčichlo.

"Hlavním úkolem je nyní opravit havarijní stav, to znamená přezdít rozpadající se triumfální oblouk a klenbu nad presbytářem kostela. Hrubý odhad na tuto záchrannou akci je 4,5 milionu korun. Ve spolupráci s obcí Doupovské Hradiště se budeme snažit o získání dotací, státních, krajských a podobně," řekl ČTK Vyčichlo.

Spolek pro dokumentaci a obnovu památek Karlovarska shání peníze na záchranu zchátralého kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Svatoboru (na snímku z 9. února). Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Svatoboru byl postaven v letech 1731 až 1736. Jenže poté, co se obec stala součástí vojenského újezdu Hradiště, se z kostela stalo skladiště a bohatý původní mobiliář byl rozvezen do kostelů v okolí i po celé republice. Kostel pak postupně chátral a teprve na počátku 21. století jej armáda provizorně zastřešila. Stále ale hrozí, že se narušená klenba zřítí.

Součástí areálu kostela ve Svatoboru byla i kaple, alej a hřbitov, který byl ještě před pár lety ukryt pod hustým křovím a stromy. Spolku se jej podařilo postupně vyčistit a nyní zajišťuje obnovu náhrobků. Podobně se podařilo odstranit i stromy okolo kostela, které kořeny i větvemi ohrožovaly statiku stavby.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 17:00 14°C

Celá předpověď