Spolek podal žalobu proti pokutě za propagaci děl proti Babišovi

foto Ilustrační foto - Andrej Babiš hovoří s novináři při příchodu ke Krajskému soudu Bratislava I, kde 30. ledna 2014 pokračovalo soudní líčení ve věci jeho žaloby proti slovenskému Ústavu paměti národa v souvislosti s archivními svazky, ve kterých je Babiš veden jako StB.

Brno - Spolek Svoboda projevu podal správní žalobu k soudu proti pokutě 27.000 korun, kterou mu loni za zapojení do volební kampaně bez předchozí registrace udělil Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Pokutu považuje za absurdní, řekl dnes ČTK za spolek novinář a bývalý člen ČSSD Jakub Patočka. Spolek propagoval v debatách i inzerátech film Selský rozum a knihu Žlutý baron, které před volbami mířily proti současnému premiérovi a tehdejšímu lídrovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Patočka je spoluautorem knihy.

Patočka ČTK řekl, že spolek pokutu zaplatil. "Museli jsme to zaplatit, abysme neprováděli nějakou občanskou neposlušnost. Dostali jsme na to účelovou dotaci od Nadačního fondu na podporu nezávislé žurnalistiky, který spolu s námi považuje rozhodnutí úřadu za neoprávněné a skandální," řekl Patočka.

Podle něj je to zásah do svobody a novinářské práce. "Pokud by měl úřad bránit novinářům k tomu, aby propagovali práci s ohledem na to, zda jsou, nebo nejsou volby, je to zásadní omezení novinářské práce a její propagace," uvedl Patočka.

Hudeček ČTK řekl, že úřadu nešlo o knihu nebo film a jejich obsah, ale o to, že spolek nebyl registrovaný. Přesto ve stovkách inzerátů a desítkách debat propagoval obě díla, která mířila proti kandidujícímu politikovi, takže mohli být na jejich základě ovlivněni voliči. Z toho důvodu se měl podle Hudečka registrovat. Pokud by spolek na zvláštním seznamu byl, úřad by nic neřešil, pouze by dohlédl na splnění limitu 1,8 milionu korun.

Podle Patočky se každý novinář snaží, aby si jeho práci přečetlo co nejvíce lidí. "Strávili jsme na tom roky práce a žádný úřad nemá právo tomu učinit přítrž, taková šikana novinářů je nepřípustná," doplnil Patočka, který považuje za absurdní výklad, že by se novináři měli registrovat jako třetí osoby.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď