Spolek Milion chvilek udělil vládě vysvědčení

foto Předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář (vpravo) a místopředseda Benjamin Roll ukazují 29. června 2020 vysvědčení, které před Strakovou akademií v Praze udělili vládě za práci v době koronakrize. Happening, který spolek uspořádal, byl vyvrcholením akce Ptáme se vlády. Zástupci spolku vyzvali členy vlády k odpovědi na dotazy občanů přímo před úřadem vlády, kde v té době končilo jednání kabinetu.

Praha - Zástupci spolku Milion chvilek dnes vyzvali členy vlády k odpovědi na dotazy občanů přímo před Strakovou akademií v Praze, kde v té době končilo jednání kabinetu. Za práci v době koronakrize udělili vládě vysvědčení. Otázky v otevřeném dopisu se týkaly zejména koronavirových opatření, ale také dotací pro Agrofert či výstavby přehrad. Dnes to novinářům řekl předseda spolku Mikuláš Minář.

"Otázky nám v uplynulých dvou měsících posílaly stovky občanů. Sto otázek jsme zveřejnili na webu a 15 nejčastějších z nich jsme veřejně položili," řekl Minář. Dodal, že až na ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD), která odpovědi na dotazy podle svých slov zaslala dnes dopisem, členové vlády na dotazy neodpověděli.

Spolek se vlády a premiéra ptá, proč 28. ledna odmítli návrh opozice projednat připravenost Česka na případnou epidemii koronaviru či proč šla většina peněz ministerstva vnitra na koupi ochranných prostředků čínským firmám a pouze jedno procento českým firmám. Dotazy směřují také na zakázky na respirátory či k naložení s penězi Evropské unie určenými na boj s koronavirem. Kromě koronaviru se spolek ptá také na pozastavení dotací pro Agrofert či na zdůvodnění výstavby přehrad.

Zástupci spolku v uděleném hodnocení vlády ocenili počáteční reakci vlády na koronavirus. Kritika se snesla na pochybné zakázky v době koronavirové krize, nepřipravenost na případnou druhou vlnu pandemie či na právní chaos a nedostatečnou a nejasnou komunikaci s občany. Za tu obdržela vláda a jmenovitě premiér Andrej Babiš (ANO) od zástupců spolku ve svém vysvědčení šestku.

"S občany, jejichž otázky se vládě nehodí do krámu, se vláda nehodlá bavit a odpovídat," konstatoval Minář.

Spolek Milion chvilek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017, které vyhrálo hnutí ANO vedené nynějším premiérem Babišem. Při protestech v kampani Milion chvilek pro demokracii kritizoval spolek Babiše za nedodržování předvolebních slibů, střet zájmů nebo stíhání pro údajný dotační podvod v kauze Čapí hnízdo. Loni Milion chvilek uspořádal na pražské Letné dvě demonstrace, které byly největšími veřejnými shromážděními od listopadu 1989. Na obě akce dorazilo podle odhadů shodně kolem čtvrt milionu lidí. Na začátku června spolek organizoval protesty ve městech po celém Česku, sešly se stovky lidí. Kritizovali například postup kabinetu v době koronavirové krize.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je sobota 4. července 2020

Očekáváme v 21:00 22°C

Celá předpověď