Společnost GDELS na dnech NATO představí obrněné vozidlo ASCOD 42

foto Obrněné vozidlo ASCOD 42 s osádkovou věží MT-30 MK2.

Už několik let je společnost General Dynamics European Land Systems (GDELS) partnerem oblíbených Dnů NATO a Vzdušných sil Armády České republiky. Její expozice nebude chybět ani letos – divákům se v dynamických ukázkách předvede další provedení obrněného vozidla ASCOD druhé generace (ASCOD 2) v těžší verzi ASCOD 42.

Fotogalerie

Ústředním bodem prezentace GDELS na Dnech NATO je v posledních letech obrněnec ASCOD 2. Bude jím také v tomto roce, kdy se veřejně poprvé představí v podobě technologického demonstrátoru s osádkovou věží. Výrobce představil tento stroj odborníkům na 6. Fóru velitelů pozemních sil v Evropě, které se konalo minulý týden v Praze. Vedle nového provedení ASCOD 2 s osádkovou věží měli zástupci řady evropských armád a amerických ozbrojených sil přítomných v Evropě možnost vidět v Praze i nejnovější techniku z portfolia GDELS, vyvinutou pro evropské zákazníky. Prezentace GDELS během 6. Fóra navázala na expozici programu mobility, v níž ukázala GDELS na veletrhu IDET 2019 v Brně bojové vozidlo pěchoty ASCOD 2 s bezosádkovou věží a řadu mostních vozidel i speciální ženijní techniku.

Partner spojeneckých armád, který cílí na Česko

GDELS byla jedním z partnerů fóra velitelů pozemních sil a její účast souvisí se zapojením firmy do současných modernizačních procesů v evropských armádách. Pobočky GDELS spolupracují s mnoha místními partnery na konceptech vývoje a výroby nové pozemní techniky pro několik zákazníků. Můžeme zmínit například program Ajax, který předpokládá v nejbližších letech dodávku 600 vozidel postavených na platformě ASCOD 2 pro britskou armádu. Španělské a rakouské pobočky zajišťují na stejné platformě vývoj a výrobu nových vozidel Pizarro a Ulan pro španělskou a rakouskou armádu. Pro rakouské ozbrojené síly připravila GDELS nové provedení obrněného vozidla Pandur 6x6 s označením EVO.

V současné době pobočky pracují GDELS i na projektech obrněných kolových vozidel Piranha 5 pro rumunskou armádu a dánské ozbrojené síly. Navazují na dřívější dodávky vozidel Piranha 3 pro Rumunsko a Belgii, vozidel Pandur II 8x8 pro Portugalsko a Česko či Pandur 6x6 pro Slovinsko a Rakousko. GDELS se s platformou ASCOD 2 účastní několika výběrových řízení na pásová obrněná vozidla, například pro české ozbrojené síly. Na českém trhu působí od minulého desetiletí prostřednictvím pobočky GDELS-Czech; počátkem byl projekt vozidel Pandur II CZ 8x8 pro AČR. Za strategického partnera byl vybrán státní podnik VOP, který ve spolupráci s GDELS zajišťoval dodávky pandurů.

V případě další modernizace českých pozemních sil v podobě zavedení platformy ASCOD 2 (předpokladem je úspěch ve výběrovém řízení) počítá GDELS se zapojením českých firem. Ty se v posledních letech podílely na výrobě vozidel Pandur pro Kuvajt, dodávají komponenty do vozidel Piranha 5 pro Rumunsko a Dánsko a pro britský program Ajax. Pro projekt ASCOD 2 pro českou armádu GDELS počítá se zapojením podniku VOP v pozici systémového integrátora. Na letošním veletrhu IDET podepsali zástupci GDELS memoranda s českými společnostmi, které by se mohly podílet na výrobě a dodávkách vozidel ASCOD 2 pro AČR. Šlo o společnost VR Group, se kterou by GDELS spolupracovala na vývoji a výrobě simulačních systémů pro vozidlo ASCOD 2. Další dohoda byla uzavřena s pardubickou firmou RETIA, která by se podílela na integraci IT struktury a elektronických komponent. Stejně tak GDELS navázala kontakty s českými vědeckými institucemi a vysokými školami, jako jsou fakulty strojní a elektrotechnická ČVUT, brněnské výzkumné centrum CEITEC či VŠB – Technická univerzita Ostrava.

Protiletadlový samohybný systém Atlas RC

Během loňských Dnů NATO mohli návštěvníci vidět v dynamických ukázkách verzi označovanou jako ASCOD 42, jde o vozidlo palebné podpory s věží osazenou zbraní ráže 120 mm. Na letošním veletrhu IDET byl ASCOD 42 k vidění jako bojové vozidlo pěchoty s bezosádkovou věží UT-30 MK2 od izraelského výrobce Elbit Systems. Na mošnovském letišti se nyní představí technologický demonstrátor bojového vozidla pěchoty ASCOD 42 s osádkovou věží MT-30 MK2 a interiérem pro tříčlennou posádku plus osm členů výsadkového družstva. Nejde o konečné provedení, které GDELS nabídne české armádě do rozhodující fáze výběrového řízení: tato varianta má především demonstrovat variabilitu platformy ASCOD 2 (respektive ASCOD 42) a možnosti zástavby různých bojových systémů a uspořádání interiéru.

Na 6. Fóru velitelů pozemních sil v Evropě GDELS odborníkům a zástupcům armád předvedla i nový protiletadlový samohybný systém Atlas RC na podvozku Pandur 6x6 EVO. Systém je určen pro rakouskou armádu, patří do kategorie protiletadlových prostředků krátkého dosahu a má sloužit k ochraně mechanizovaných jednotek. Základem je několikanásobné odpalovací zařízení protiletadlových řízených střel Mistral 3, které je umístěno na otočné konzoli na střeše vozidla. Je ovládáno dálkově, operátor sedí uvnitř vozidla chráněný pancířem, přičemž v interiéru je prostor pro celkem jedenáct vojáků. K ochraně vozidla slouží dálkově ovládaný kulomet ráže 7,62 cm. Podobné vozidlo ve výzbroji jednotek české armády vybavených typem Pandur II CZ 8x8 dosud chybí, může být tedy zajímavou inspirací pro české ozbrojené síly do budoucna.

GDELS presents its ASCOD 42 armoured fighting vehicle at NATO Days

This year General Dynamics European Land Systems (GDELS), a traditional partner of both the Dny NATO (NATO Days) event and the Czech Air Force, will showcase its second generation ASCOD (Austrian Spanish Cooperation Development) armoured fighting vehicle, namely the ASCOD 2 – specifically its heavier ASCOD 42 version. This technical demonstration model will feature a manned turret. The manufacturer previously exhibited the vehicle at the 6th Forum Commanders of European Land Forces event in Prague which took place 9-11 September, 2019.

General Dynamics European Land Systems (GDELS) facilities are presently collaborating with numerous local partners across Europe. One such example is the Ajax programme, via which GDELS provides the UK Army – in conjunction with British companies and other entities – almost 600 ASCOD 2-type armoured fighting vehicles. GDELS’ Spanish and Austrian branches are also utilising the same platform to carry out the development and manufacture of the Pizarro and Ulan armoured fighting vehicles for the respective armies of these two countries. Additionally, versions of the Mowag Piranha V Infantry Fighting Vehicle (IFV) are being produced for Denmark and Romania.

GDELS will use the ASCOD 2 platform to partake in a number of tenders for tracked armoured vehicles – including one for the Czech armed forces. If successful, GDELS is banking on participation by local Czech companies. Among these is Czech civilian and defence manufacturer VOP, which would serve as systems integrator. Additionally, a memorandum of cooperation has been signed with VR Group, (development and manufacturing of simulation systems for the ASCOD 2), as well as with the Pardubice-based RETIA for integration of IT structures and electronics components). At the same time, GDELS has cultivated ties with the engineering and electro-technical faculties at the Czech Technical University in Prague (ČVUT), with the Brno-based CEITEC research centre, and with the Technical University of Ostrava (VŠB).

During the recent Prague Forum event, GDELS also unveiled its new Atlas RC automated turret anti-aircraft system, mounted atop a Pandur 6x6 EVO. The system belongs to the short-range anti-aircraft systems category and is designed to offer protection to mechanised military units. At present, the Czech Army lacks a vehicle similar to the Pandur II CZ 8x8, meaning this could serve as an inspiring future offering for the Czech military.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 7. srpna 2020

Očekáváme v 15:00 29°C

Celá předpověď