Společnost Franze Kafky předala v zastoupení svou cenu Milanu Kunderovi

foto Překladatelka Anna Kareninová převzala 10. června 2021 v Praze Cenu Franze Kafky pro spisovatele Milana Kunderu. Cenu předal místopředseda Společnosti Franze Kafky Tomáš Kraus (vpravo zády).

Praha - Společnost Franze Kafky dnes v Praze udělila svou jubilejní 20. Cenu Franze Kafky spisovateli Milanu Kunderovi. Za autora, který žije ve Francii a dlouhodobě se neúčastní veřejných ceremonií, ji na jeho přání na francouzském velvyslanectví převzala překladatelka jeho francouzského díla do češtiny Anna Kareninová. Ta poté převzala od velvyslance Alexise Dutertreho francouzský Řád umění a literatury. Vyznamenání je projevem uznání za její úlohu v propagaci francouzsky psané literatury v České republice i význačných francouzských autorů.

Milan Kundera, narozený v Brně v roce 1929, je nejčeštější z francouzských spisovatelů a nejfrancouzštější ze spisovatelů českých, uvedl dnes velvyslanec. Řekl, jak si Kundery váží a přidal historku o tom, jak chodil do stejné kavárny jako Kundera a dlouho se osměloval nechat si od něj podepsat výtisk jeho knihy Nesnesitelná lehkost bytí.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) ve svém projevu srovnával oba autory, jimž ceremoniál patřil, Kafku a Kunderu. Zmínil, jak pro oba byly či jsou jejich beletristické texty důležité, navzdory tomu, že lidé rádi čtou Kafkovy deníky či Kunderovy eseje. Připomněl taky, jak Kafka chtěl po svém příteli Maxi Brodovi, aby jeho dílo spálil, či jak Kundera údajně některé své texty sám ničí. "Má-li mít toto předávání cen smysl, tak kéž by bylo třeba vybídnutím k tomu číst jejich díla. Číst Zámek Franze Kafky nebo Život je jinde Milana Kundery. A mít odvahu a dát si tu práci číst tyto jejich velké texty, na kterých jim záleželo nejvíc," řekl ministr.

Cenu uděluje kafkovská společnost od roku 2001. Jejím posláním je ocenění výjimečné literární tvorby současného autora, jehož dílo oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu tak jako dílo Franze Kafky, jednoho z největších autorů moderní světové literatury.

Mezinárodní porota ocenila Kunderovu celoživotní tvorbu, která podle ní představuje mimořádný přínos české kultuře i nepřehlédnutelný ohlas v evropské a světové kultuře, do které se zapsala překlady ve více než 40 jazycích.

Ziskem ceny se tak Kundera přiřadil k řadě zahraničních nositelů Ceny Franze Kafky, kterými se v uplynulých letech stali například Philip Roth, Elfriede Jelineková, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Peter Handke či Margaret Atwoodová. Z českých spisovatelů ocenění obdrželi Ivan Wernisch, Ivan Klíma, Arnošt Lustig, Václav Havel a Daniela Hodrová.

Dvaadevadesátiletý Kundera patří k nejvýznamnějším a nejoblíbenějším moderním českým autorům a některá zahraniční média ho označují i jako "obra evropské literatury". Jeho prvním románem byl v roce 1967 Žert. Poté, co vydal v roce 1979 Knihu smíchu a zapomnění, v níž tehdejšího československého prezidenta Gustáva Husáka označil za "prezidenta zapomnění", komunistický režim zbavil Kunderu československého občanství.

Od poloviny 70. let Kundera žije ve Francii a od roku 1981 má francouzské občanství. Předloni získal znovu občanství české.

Od loňska si čtenáři mohou koupit zatím poslední Kunderův román Slavnost bezvýznamnosti přeložený Kareninovou do češtiny. Jde o mimořádnou událost, protože Kundera, který píše už pouze francouzsky, od 90. let minulého století překlady svých děl nepovoloval.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je pátek 25. června 2021

Očekáváme v 15:00 20°C

Celá předpověď