Spojené státy uvolnily některé sankce na íránský civilní jaderný program

foto Ilustrační foto - Těžkovodní reaktor v íránském Aráku na snímku z roku 2011.

Washington/Teherán - Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena dnes uvolnila některé sankce namířené na íránský civilní jaderný sektor. Podle zahraničních agentur se snaží USA krokem posunout vyjednávání o návratu Teheránu k jaderné dohodě JCPOA z roku 2015, která zrušila některé mezinárodní sankce výměnou za omezení íránského jaderného programu. Rozhovory, které zatím nepřinesly hmatatelné výsledky, vstoupí v příštích týdnech do rozhodující fáze.

USA dnešním krokem zrušily hrozbu sankcí pro zahraniční země a firmy z Ruska, Číny a Evropy, které spolupracují s nevojenskými částmi íránského jaderného programu. Tyto sankce původně zrušila dohoda JCPOA, administrativa Bidenova předchůdce Donalda Trumpa však od dohody odstoupila a některé postihy pak znovu zavedla. Írán následně začal podmínky smlouvy porušovat.

Biden dává dlouhodobě najevo, že by se chtěl k dohodě navrátit, mezi Washingtonem a Teheránem nicméně nyní panují neshody ohledně toho, za jakých podmínek to bude možné. Írán chce okamžité zrušení všech obnovených sankcí, USA však tvrdí, že je potřeba vyjednat nové podmínky, protože íránský jaderný program prošel v posledních letech určitým vývojem.

Podle vyjádření amerického ministerstva zahraničí chtějí USA dnes oznámeným pozastavením sankcí vyjít Íránu částečně vstříc, od čehož si Washington slibuje posun v diplomatických rozhovorech, které zatím nepřinesly konkrétní výsledky. Konečným cílem těchto snah je pak přimět Teherán k návratu k JCPOA.

Zahraniční země a firmy nyní budou moci pracovat na civilních projektech v jaderné elektrárně v Búšehru, v těžkovodním reaktoru v Aráku a na teheránském výzkumném reaktoru. Zákaz spolupráce pod hrozbou sankcí obnovil v květnu roku 2020 tehdejší ministr zahraničí USA Mike Pompeo, podle nějž se Írán dopouštěl "jaderného vydírání" tím, že v těchto zařízeních rozšiřoval svou aktivitu.

Obnovení výjimek ze sankcí podle současné americké vlády usnadní "technické diskuze", které jsou nutné v posledních týdnech diplomatických rozhovorů vedených ve Vídni.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď