Spisovatel Salman Rushdie byl pobodán při vystoupení v New Yorku

foto Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie na snímku z 15. listopaddu 2017.

New York - Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl napaden při vystoupení v americkém státě New York. Na pódium vtrhnul muž, který na Rushdieho zaútočil a pobodal ho. Spisovatel utrpěl nejméně jednu bodnou ránu do krku a jednu do břicha, uvedla na tiskové konferenci policie, podle které byl lékař kolem 17:00 místního času (23:00 SELČ) stále na operačním sále. Útočníka policisté zadrželi, nyní je ve vazbě. Motiv jeho činu zatím není známý.

Fotogalerie

Podle agentury AP na Rushdieho zaútočil muž, když se spisovatel začal představovat publiku. Krátce po útoku Rushdieho obklopila skupinka lidí, kteří mu drželi nohy nahoře. Spisovateli poskytla podle policie pomoc lékařka, která byla mezi posluchači. Většina šokovaného publika byla evakuována. Kromě Rushdieho utrpěl lehká zranění na hlavě i moderátor diskuze. Policie uvedla, že účastníci přednášky útočníka zadrželi před jejím příjezdem.

Podle policie spisovatele napadl čtyřiadvacetiletý Hadi Matar ze státu New Jersey. Motiv činu není vyšetřovatelům zatím jasný. Policie se domnívá, že muž neměl komplice a útok naplánoval a spáchal sám. Úřady zatím zvažují, z jakých trestných činů údajného útočníka obviní.

Svědek útoku řekl BBC, že návštěvníci diskuze se z událostí "stále vzpamatovávají". "Bylo to naprosto strašné," popsal Carl Levan. Uvedl, že v době incidentu seděl asi 14 nebo 15 řad od pódia. Útočník podle něj spisovatele několikrát bodl.

Lékařka Rita Landmanová, která byla také v době útoku na místě, deníku The New York Times (NYT) řekla, že pomáhala Rushdieho po pobodání ošetřit. Podle doktorky utrpěl několik bodných ran, včetně jedné na pravé straně krku. Dodala, že pod jeho tělem se na pódiu vytvořila kaluž krve.

Rushdie se měl v neziskovém vzdělávacím centru Chautauqua Institution účastnit debaty o tom, že Spojené státy slouží jako azyl pro pronásledované spisovatele a umělce v exilu. Hochulová popsala městečko Chautauqua jako "velmi klidnou venkovskou komunitu" a "ideální" místo pro vystoupení významných osobností, jako je Rushdie.

Lídr demokratických senátorů Chuck Schumer útok odsoudil jako "šokující a otřesný". "Je to útok na svobodu slova a myšlení, což jsou dvě základní hodnoty naší země a instituce Chautauqua," napsal na twitteru. Rushdiemu popřál rychlé uzdravení. Čin odsoudil i americký svaz spisovatelů PEN America. "Pevně doufáme a věříme, že jeho zásadní hlas nemůže být a nebude umlčen," uvedla v prohlášení šéfka svazu Suzanne Nosselová.

Rushdie kvůli své tvorbě léta dostával výhrůžky smrtí. Jeho kniha Satanské verše je od roku 1988 zakázaná v Íránu. Nad Rushdiem vynesl ve své fatvě rozsudek smrti někdejší íránský duchovní vůdce Rúholláh Chomejní. Přestože se íránská vláda od tohoto postoje distancovala, fatva je podle konzervativního výkladu stále platná.

Na Rushdieho hlavu byla vypsána odměna, kterou v roce 2012 zvýšila polooficiální íránská náboženská nadace z 2,8 milionu dolarů na 3,3 milionu dolarů (přes 78 milionů korun).

Kritika z muslimských kruhů Rushdiemu vyčítala, že v knize urážel korán a proroka. Rushdie se kvůli fatvě musel v minulosti nesčetněkrát stěhovat z jednoho přísně tajného místa střeženého britskou vládou na druhé. Jeho překladatel do japonštiny byl zavražděn, italský překladatel a norský vydavatel byli zraněni.

Západní státy kvůli fatvě přerušily diplomatické styky s Íránem, v muslimských městech se konaly demonstrace podobné těm, které o téměř 20 let později protestovaly proti karikaturám proroka Mohameda zveřejněným dánským tiskem.

Rushdieho romány dostaly řadu literárních ocenění, například za Děti půlnoci získal v roce 2008 prestižní Man Bookerovu cenu. V roce 2012 vydal memoárovou knihu Joseph Anton: Vzpomínky (2012), v níž vzpomíná i na Václava Havla, který jej podporoval. Do češtiny byla přeložena většina jeho děl, včetně kontroverzních Satanských veršů.

Politici a spisovatelé po celém světě odsoudili útok na Salmana Rushdieho

Britský premiér Boris Johnson je zděšen útokem na Rushdieho. Incident odsoudila řada politiků i Rushieho kolegů ze spisovatelské branže.

"Jsem zděšen, že Salman Rushdie byl pobodán při výkonu práva, které bychom nikdy neměli přestat bránit. V tuto chvíli jsem v myšlenkách s jeho blízkými. Všichni doufáme, že je v pořádku," napsal Johnson na twitteru. Rushdie za své dílo dlouho čelil výhrůžkám smrtí, kritika z muslimských kruhů autorovi vyčítala urážení koránu a proroka.

Šokováni útokem byli i další britští politici. Kandidát na lídra Konzervativní strany Rishi Sunak spisovatele označil za "zastánce svobody slova a umělecké svobody". Ministryně kultury Nadine Dorriesová odsoudila "děsivý" útok na "literárního velikána a jednoho z velkých obránců svobody projevu".

"Jsem šokován hrůzným útokem na Salmana Rushdieho. Modlím se za jeho uzdravení, zatímco čekáme na další zprávy. Musíme se postavit za svobodu projevu," napsal na twitteru český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Spisovateli, který podle policie při útoku utrpěl bodnou ránu do krku, vyjádřili podporu přátelé a významné osobnosti z literárního světa. Patří mezi ně i autor řady hororů Stephen King, který stál při Rushdiem, když dostával výhrůžky smrtí za svůj román Satanské verše, a jeden z amerických řetězců chtěl knihu stáhnout z prodeje. "Když nebudete prodávat Satanské verše, tak ani Kinga," řekl jim na to podle BBC King. "Doufám, že Salman Rushdie je v pořádku," napsal dnes na twitteru.

"Jsem šokován a rozrušen, když vidím, že můj přítel Salman Rushdie byl napaden před přednáškou. Je to dobrý a skvělý člověk a doufám, že je v pořádku," uvedl britský autor Neil Gailman, známý i do češtiny přeloženým románem Nikdykde či komiksem Sandman.

Autorka ságy o kouzelnickém učni Harrym Potterovi J. K. Rowlingová označila zprávy o útoku za "děsivé". "Cítím se teď velmi špatně. Ať je v pořádku," napsala na twitteru.

"Salman Rushdie byl za svá slova terčem útoků po celá desetiletí, ale nikdy se nezalekl ani nezakolísal. Neúnavně věnoval energii pomoci ostatním, kteří jsou zranitelní a ohrožení," uvedla šéfka amerického svazu spisovatelů PEN America Suzanne Nosselová. "Ačkoli neznáme příčinu ani motivy tohoto útoku, všichni ti na celém světě, kteří k násilí slovně nebo přímo vyzývali, nesou vinu za to, že legitimizovali tento útok na spisovatele v době, kdy se věnoval své zásadní práci - navazování kontaktů se čtenáři," stojí v jejím prohlášení.

Útok odsoudila i bangladéšská spisovatelka Taslima Nasrínová, která musela prchnout z rodné země poté, co její román odsoudil islámský duchovní, který za její smrt vypsal peněžitou odměnu.

"Právě jsem se dozvěděla, že Salman Rushdie byl napaden v New Yorku. Jsem opravdu v šoku. Nikdy jsem si nemyslela, že se to stane. Žije na Západě a od roku 1989 je pod ochranou. Pokud byl napaden on, může být napaden každý, kdo kritizuje islám. Mám strach," řekla Nasrínová.

"Rushdie zaplatil vysokou cenu. Je to významný autor, který pro literaturu hodně znamená, a ve Spojených státech si našel dobrý život," uvedl William Nygaard, norský vydavatel Rushdieho Satanských veršů. Nygaard byl kvůli vydání románu v roce 1993 postřelen a utrpěl těžká zranění.

"Čím je člověk, jehož jedinou zbraní jsou slova, tak nebezpečný pro mocné muže vyzbrojené zbraněmi, že ho chtějí doslova zlikvidovat?" napsala na twitteru k útoku íránská spisovatelka žijící v USA Ázar Nafísíová.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď