Spisovatel Pierre Michon se stal 19. držitelem Ceny Franze Kafky

foto Francouzský spisovatel Pierre Michon převzal 22. října 2019 v Praze mezinárodní literární Cenu Franze Kafky.

Praha - Francouzský spisovatel Pierre Michon si z Brožíkova sálu Staroměstské radnice v Praze odnesl Cenu Franze Kafky. Bronzovou sošku, která je zmenšeninou pražského pomníku Franze Kafky od výtvarníka Jaroslava Róny, převzal od předsedy Společnosti Franze Kafky Vladimíra Železného. Diplom a šek na 10.000 dolarů (asi 230.000 korun) mu předali zástupci hlavního města. Michon je devatenáctým držitelem této mezinárodní literární ceny.

Michona do Prahy poprvé přivedlo až převzetí Ceny Franze Kafky. Do té doby ji znal jen z Kafkových románů a dalších knih jako město záhad a děsů, fascinoval ho například Golem, řekl.

Laureátem Ceny Franze Kafky zvolila Michona osmičlenná mezinárodní porota v tajném hlasování, uvedl Železný. Kromě něj v ní zasedl třeba španělský spisovatel Lorenzo Silva, rakouská autorka Marianne Gruberová nebo literární historik Josef Čermák.

Francouzský zástupce poroty, literární vědec André Derval pronesl na dnešním předání slavnostní řeč. Promluvil o životě a díle Michona, jeho osobních i spisovatelských inspiracích.

Michon se narodil v roce 1945, svou prvotinu Vies minuscules vydal v 38 letech. Napsal na 20 knih, do češtiny byla přeložena jediná - Opati. V originále vyšla v roce 2002.

Cena Franze Kafky se udílí od roku 2001. Může ji získat pouze žijící autor prozaického, básnického nebo dramatického díla, které bylo vydáno knižně a alespoň jedna publikace byla přeložena do češtiny.

Mezi nositeli Kafkovy ceny jsou čeští zástupci Ivan Klíma, Arnošt Lustig, Václav Havel a Ivan Wernisch. Cenu získali také tři pozdější laureáti Nobelovy ceny za literaturu - rakouská spisovatelka Elfriede Jelineková, britský autor Harold Pinter a její čerstvý držitel rakouský literát Peter Handke.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 2. července 2020

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď