Spirituál se rozloučí v září, Nohavica v Praze zahraje v říjnu

foto Skupina Spirituál kvintet vystoupila 1. března 2020 v Praze na prvním ze série 14 koncertů, jimiž uzavře svou šedesátiletou kariéru. ¨

Praha - Vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru se dubnové rozlučkové koncerty skupiny Spirituál kvintet konané v pražské Lucerně přesunuly na září. Dvě květnová vystoupení písničkáře Jaromíra Nohavici naplánované do pražského O2 universa se uskuteční 25. a 26. října. Všechny vstupenky zůstávají v platnosti. ČTK o tom informovali pořadatelé koncertů.

Spirituál kvintet zahájil sérii čtrnácti koncertů v Lucerně na rozloučení se svojí šedesátiletou hudební kariérou 1. března. Stihnul však pouze dva. "Zejména ten první koncert nesl ještě stopy toho, že jsme byli nervózní a také si člověk na tu situaci musí zvyknout. Už předtím se nám stávalo, že jsme najednou nemohli mluvit, když jsme viděli, jak si nějaká paní v první řadě otírá slzy poté, co jsme ohlásili svá poslední vystoupení," řekl ČTK zakládající člen Spirituál kvintetu Jiří Tichota.

Nejstarší československá folková skupina měla naposledy zahrát 26. dubna. Vzhledem k tomu, že jedno vystoupení ještě přibylo, zbývá ji ještě od 1. září absolvovat celkem 13 koncertů. Nové datum posledního vystoupení v její historii je 16. září.

Spirituál kvintet byl založen v roce 1960 jako mužské kvarteto. Vedle Tichoty stáli u jeho zrodu basista Ivo Mach, tenor Miroslav Keller a baryton Miloslav Kastelovič. Skupina, po roce 1986 zprofesionalizovaná, měla tisíce vystoupení a prodala statisíce desek. Její koncerty bývaly vyprodané už za komunistického režimu.

Nouzový stav neumožňuje v původním termínu 4. a 5. května uskutečnit v pražském O2 universu koncerty Jaromíra Nohavici s Janáčkovou filharmonií Ostrava. Vstupenky na 4. května tak platí na nový termín 25. října a vstupenky na 5. května na 26. října. Do prostor O2 areny se Nohavica vrátí po sedmi letech. Tehdy ovšem uspořádal dva rozdílné koncerty v hlavní hale. Na prvním se představil s Janáčkovou filharmonií Ostrava a následující den ve své tradiční podobě s kytarou a heligonkou, kdy ho doprovodil Kuśmierski.

V Praze Nohavica naposledy zahrál letos v lednu. Písničkář, který je zvyklý hrát v komorních klubech i na velkých festivalech, vystoupil třikrát v intimním prostoru Divadla Viola. Nabídl pořady Básníkům české země a Archiv pod lupou.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je úterý 2. března 2021

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď