Spejbl oslaví 100. narozeniny premiérami a nahrávkou

foto Hlavní protagonisté ve speciálním představení Divadla Spejbla a Hurvínka.

Praha - K letošnímu 100. výročí vzniku loutky Spejbla vydá pražské Divadlo Spejbla a Hurvínka nahrávku, na které se populární postavička představí v podání čtyř generací interpretů. Divadlo také na letošek plánuje premiéry nových her pro nejmenší i pro dospělé diváky, sdělila ČTK manažerka divadla Darina Miklovičová. Loutku Spejbla vyrobil v letech 1919 až 1920 plzeňský řezbář Karel Nosek.

Výběrová nahrávka Ať žije Spejbl! navazuje na alba Ať žije Mánička! z roku 2018 nebo Ať žije Hurvínek! z roku 2016. Spejbl se na CD představí v podání zakladatele divadla Josefa Skupy i jeho žáka Miloše Kirschnera. Současný interpret Spejbla a Hurvínka Martin Klásek přidá kromě stávajících scének také novou nahrávku. Na desce zazní i hlas Ondřeje Lážnovského zastupujícího čtvrtou generaci loutkových interpretů.

Na březen připravilo Divadlo Spejbla a Hurvínka pro své příznivce víkendové zážitkové workshopy. "Navazují na konkrétní představení a umocňují zážitek z jeho zhlédnutí," vysvětluje ředitelka divadla Denisa Kirschnerová.

V červnu scéna plánuje premiéru interaktivního představení pro nejmenší děti Žeryčku, Hop! Hurvínkův pejsek v něm při obyčejné procházce do parku zažije dobrodružství ve světě nad zemí, kde žijí ti, co umí létat.

Spejblovy 100. "narozeniny" divadlo připomene také říjnovou premiérou hry Hotel Spejbl. Představení pro dospělé diváky vychází z původního projektu textaře Robina Krále a hudebníka Jana Lstibůrka Blázinec z roku 2012, který mapuje nejrůznější psychické poruchy. "Naše divadlo seznámí diváky v tomto novém představení s podivnými 'nocležníky' hotelu Spejbl, provede je spletitými zákoutími lidské duše a v duchu omnia vincit amor (láska nad vším vítězí) přinese i tolik potřebnou naději," uvedl spoluautor hry Miki Kirschner.

Loutku Spejbla vyrobil v letech 1919 až 1920 plzeňský řezbář Karel Nosek údajně podle náčrtku Josefa Skupy. Datum Spejblova divadelního debutu není přesně známo. Stalo se tak ale někdy na podzim 1920 v Řemeslnické besedě v Plzni. Spejbl tehdy vystoupil jako partner oblíbeného plzeňského Kašpárka v přídavku dětského představení.

Později vyřezal Noskův synovec Gustav další postavičky, a to Hurvínka a Máničku. Na začátku 70. minulého století přibyla do loutkové rodinky paní Kateřina alias bábinka. Podle návrhu Zdeňka Juřeny ji vyřezal Ivan Moravec.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 4. července 2020

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď