Sparta začala přípravu, cílem je podle Rosického druhé místo a výhra v poháru

foto Sportovní ředitel fotbalové Sparty Tomáš Rosický vystoupil 6. ledna 2020 v Praze na tiskové konferenci k zahájení zimní přípravy.

Praha - Fotbalisté Sparty zahájili zimní přípravu i s dvěma mladými navrátilci z hostování Janem Fortelným a Matějem Polidarem. Poprvé do A-týmu se dostal šestnáctiletý talent Adam Karabec. Během soustředění ve Španělsku by se měl do tréninku k mužstvu částečně připojit kapitán Bořek Dočkal, který je v rekonvalescenci po dlouhodobém zranění. Podle sportovního ředitele Tomáše Rosického vstoupí je jasným cílem pro jaro poskočit z průběžného čtvrtého na druhé místo v ligové tabulce a vyhrát domácí pohár.

"Začínají s námi Fortelný a Polidar, to jsou dva mladí hráči, s kterými počítáme do budoucna. Je důležité, aby s námi byli a celý trenérský tým je poznal. Jsou to zajímaví kluci. Karabec je velice talentovaný, jeho vzestup je jasně vidět. Zvládal posuny mezi kategoriemi velmi dobře, tak jsme ho vzali do přípravy," řekl na tiskové konferenci sparťanský sportovní ředitel Tomáš Rosický.

Karabec by mohl jít ve stopách o rok staršího Adama Hložka, který se vloni navzdory velmi mladému věku stal jednou z opor A-týmu. "Kdyby to šlo stejnou cestou, vůbec bychom se nezlobili. Uvidíme, jak to Adam bude zvládat," dodal bývalý reprezentant.

Letenští přes zimu velké změny nechystají. Jedním z postů, který Pražané řeší, je stoper. Zajímají se o devatenáctiletého Lukáše Huška z Leicesteru či Belgičana Maximiliana Caufrieze z Beverenu, který může hrát i na pravém kraji obrany.  

"Jak ten kádr vypadá teď, neznamená, že jsme s tím stavem spokojeni. Na některých věcech pracujeme delší dobu. Že v tom kádru pohyb bude, to je jasné. Ale změny nebudou velké. I když samozřejmě doplnit potřebujeme, to víme," uvedl Rosický.

"Ale priorita je jasná - aby trenér nadále pracoval a zlepšoval tým, aby určitý vývoj v druhé polovině sezony pokračoval. Problémy nevyřeší jen noví hráči. Pro nás je důležitá kontinuita týmu a práce na systému, který trenér Jílek chce hrát," dodal Rosický.

Na startu přípravy mají sparťané v kádru 34 hráčů. Řadě z nich v létě končí smlouva, mezi nimi i nejproduktivnějšímu hráči podzimní části ligové sezony Guéloru Kangovi. "Momentálně nejsme blízko ani prodloužení smlouvy, ani jeho prodeji. Má smlouvu do léta a bude s námi pokračovat na jaře. Uvidíme, všechno může mít svůj vývoj," řekl Rosický.

Kontrakt po sezoně mimo jiné vyprší i dalšímu africkému hráči Georgesi Mandjeckovi. "To je podobné jako u ostatních. Momentálně od nás nemá nabídku prodloužení smlouvy. Všechno bude mít vývoj," řekl Rosický.

"Někteří hráči si budou hrát o novou smlouvu, někteří nás opustí v létě. Uvidíme, co se stane během přestupního termínu. Poprvé, co jsem ve funkci, je o naše mladé hráče zájem ze zahraničí. Pro mě je to ujištění, že jdeme správnou cestou," dodal Rosický. Z Ferencvárose Budapešť měla podle něj Sparta nabídku na Martina Haška, ale nepřijala ji.

V týmu zůstává švédský záložník David Moberg Karlsson, který si na podzim v zahraničních médiích postěžoval na malé vytížení. "Mluvil jsem s ním. Říkal, že se těší na jarní sezonu, snad mě nebalamutil. Musíme na něm pracovat, aby se vrátil do formy, kterou měl na jaře," řekl Rosický.

Sparta měla na podzim řadu zraněných hráčů. V průběhu soustředění ve Španělsku na přelomu ledna a února by se měl zapojit k týmu Dočkal. "Bořek je na hřišti, je v tréninkovém procesu. Samozřejmě sám, ale běhá už s míčem. Předpoklad je, že by na soustředění ve Španělsku mohl už částečně trénovat s týmem. Přejeme si ho mít zpátky, týmu by hrozně pomohl, ukázal by mladým klukům, jak se připravuje profesionál, jak všechno dělat správně. Ale neupínáme se na to," dodal Rosický.

Václav Kadlec a Filip Panák nadále rehabilitují, blíže návratu na trávník je Václav Drchal. Tal Ben Chaim naopak v Izraeli podstoupí artroskopický zákrok.

Rosický: Jasným cílem pro jaro je druhé místo a výhra v poháru

Podle sportovního ředitele Tomáše Rosického vstoupí fotbalisté Sparty do jarní části sezony s jasným cílem poskočit z průběžného čtvrtého na druhé místo v ligové tabulce a vyhrát domácí pohár. Pražané chtějí navázat na zlepšení ze závěru podzimu a nadále pracovat na upevnění systému hry pod trenérem Václavem Jílkem. I proto Letenští neplánují v zimě příliš změn v kádru.

"Cíl, který trenéři mají, je úplně jednoznačný - druhé místo v lize a vyhrát pohár. Priorita je jasná - aby trenér nadále pracoval a zlepšoval tým, aby určitý vývoj v druhé polovině podzimní sezony, který tam byl vidět, pokračoval," řekl na tiskové konferenci Rosický.

"Pro nás je priorita práce na systému a organizaci hry a věcech, které nám nešly a kde se potřebujeme zlepšit. Je důležité, abychom měli mnohem větší tlak na míč, než jsme měli. Nejen při presinku na soupeřově polovině, ale i v defenzivnějším postavení. V tom máme velké rezervy, je to velice důležitý atribut, ve kterém musíme být mnohem lepší," dodal bývalý reprezentační záložník.

Na rozdíl od minulých přestupních období tentokrát Sparta plánuje spíše ustálit kádr a příliš mnoho změn nechystá. "Jak ten kádr vypadá teď, neznamená, že jsme s tím stavem spokojeni. Že v tom kádru pohyb bude, to je jasné. Ale změny nebudou velké. I když samozřejmě doplnit potřebujeme, to víme," prohlásil Rosický.

"Ale problémy nevyřeší jen noví hráči. Pro nás je důležitá kontinuita týmu a práce na systému, který trenér Jílek chce hrát. S mužstvem je už půl roku, měl už čas, aby poznal celý tým. Jedna z priorit je, abychom na jaře viděli na týmu systém a organizaci hry. My jsme neměli problém se střílením gólů, ale hrozně moc jsme jich dostali. Na tom tedy musíme pracovat," dodal Rosický.

Sparta má na startu přípravy v kádru 34 hráčů. "V létě přišlo hodně hráčů a my jim musíme dát šanci, aby ukázali, jestli tady můžou hrát nebo ne. Pro mě je důležitá kontinuita týmu, aby kluci mohli dál spolu růst a ukázali, že Spartě mají co dát," prohlásil Rosický.

Těší ho, že se postupně zlepšuje zdravotní stav dlouhodobých marodů. Mimo hru byli například útočníci Václavové Kadlec a Drchal, defenzivní univerzál Filip Panák či reprezentační kapitán Bořek Dočkal.

"Vašek Kadlec zatím jen běhá, rozhodně nestihne začátek jarní sezony. Bořek Dočkal má k týmu blíže. Předpoklad je, že by na soustředění ve Španělsku mohl už částečně trénovat s týmem. Přejeme si ho mít zpátky, týmu by hrozně pomohl, ukázal by mladým klukům, jak se připravuje profesionál, jak všechno dělat správně. Jestli stihne začátek jara, nebo se připojí později, to nevím. Já si jen přeju, aby se vrátil kdykoliv," řekl Rosický.

Sparta se poprvé od roku 1999 přihlásila do zimního turnaje Tipsport ligy, kterou ale bude hrát převážně B-tým. "Budeme tam mít smíchaný tým, hlavně mladé hráče z béčka. Pro ně bude skvělé, že budou mít kontakt s prvoligovými kvalitními hráči a dobře je to prověří," uvedl Rosický.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je čtvrtek 13. srpna 2020

Očekáváme v 5:00 18°C

Celá předpověď