Sparta navýšila ztrátu na Slavii, Mladá Boleslav a Plzeň vyhrály

foto Brankář Sparty Florin Nita.

Praha - Fotbalisté Sparty v sedmém kole první ligy prohráli 1:3 v Liberci a na sedmém místě tabulky ztrácí na vedoucí Slavii už devět bodů. Po třech zápasech uspěla Plzeň, která si poradila 4:0 s Opavou, zatímco Mladá Boleslav díky čtyřem gólům Nikolaje Komličenka otočila duel s Českými Budějovicemi a vyhrála 4:2.

Plzeň nedala soupeři šanci, přestože v prvním poločase přišla o zraněného Kayambu s Krmenčíkem. Chvíli po prvním vynuceném střídání se však prosadil Čermák a druhou branku přidal v 36. minutě Kovařík. Ve druhé půli se po takřka dvou letech trefil Limberský a výsledek pečetil Chorý.

Viktoria zvítězila po třech zápasech a vrátila se na druhé místo tabulky o pět bodů za vedoucí Slavii. Slezané v lize prohráli popáté za sebou a patří jim třináctá pozice.

Spartě ze zdravotních důvodů vypadli ze hry Kanga s Mandjeckem, Liberec postrádal dokonce tři opory - Oscar s Marou chyběli kvůli trestu za červené karty a Karafiát kvůli zranění. O výhře severočeského celku rozhodl dvěma góly v den svých 28. narozenin Tomáš Malinský, další gól přidal z penalty Roman Potočný. Za hosty snižoval Adam Hložek.

Boleslav ještě na konci poločasu prohrávala 0:2 po trefách Provoda a Brandnera, přesto ale odcházely oba celky do kabin za nerozhodného stavu. Postaral se o to nejlepší střelec minulé sezony Komličenko, který se trefil ve 45. minutě a pak i v nastavení.

Po přestávce ruský kanonýr, jenž se do sestavy vrátil po třízápasové pauze, obrat dokonal a o gól zaostal za tři roky starým rekordem Davida Lafaty, jenž dal Jihlavě dokonce pět branek. Zmar Jihočechů poté završil kapitán Kladrubský, který hlavou udeřil Mešanoviče a byl vyloučen.

V sedmém kole padlo 32 branek a jen jeden zásah chyběl k vyrovnání absolutního maxima za jedno dějství v samostatné historii soutěže. Naposledy padlo více branek v závěrečném 30. kole sezony 2014/15, kdy se střelci prosadili třiatřicetkrát. Stejný počet gólů byl k vidění i v 9. kole ročníku 1995/96 a ve 4. kole sezony 1993/94.

Statistika nedělních zápasů 7. ligového kola:

--------

Slovan Liberec - Sparta Praha 3:1 (1:0)

Branky: 45.+2 a 80. Malinský, 58. Potočný z pen. - 63. Hložek. Rozhodčí: Julínek - Paták, Podaný - Adam (video). ŽK: Kačaraba, Mikula, Malinský, Alibekov - Radakovič, Hancko, Krejčí, Hašek. Diváci: 8765.

FK Mladá Boleslav - Dynamo České Budějovice 4:2 (2:2)

Branky: 45., 45.+2, 54. a 67. Komličenko - 33. Provod, 41. Brandner. Rozhodčí: Proske - Kotík, Horák. ŽK: Komličenko, Mešanovič - Čolič, Čavoš. ČK: 71. Kladrubský (Č. Budějovice). Diváci: 2852..

Viktoria Plzeň - SFC Opava 4:0 (2:0)

Branky: 14. Čermák, 36. Kovařík, 46. Limberský, 68. Chorý. Rozhodčí: Zelinka - Flimmel, Vlček - Pechanec (video). ŽK: Čermák - Juřena, Helebrand, Mondek. Diváci: 8113.

1. Slavia 7 6 1 0 15:1 19
2. Plzeň 7 4 2 1 13:7 14
3. Jablonec 7 4 1 2 13:9 13
4. Ostrava 7 4 0 3 12:8 12
5. Mladá Boleslav 6 4 0 2 14:11 12
6. Slovácko 7 4 0 3 7:11 12
7. Sparta 7 3 1 3 13:11 10
8. Příbram 7 3 1 3 10:9 10