Sparta zabrala a porazila Jablonec, první body mají i Budějovice

foto Utkání 2. kola první fotbalové ligy: Sparta Praha - FK Jablonec, 20. července 2019 v Praze. Zleva Guélor Kanga ze Sparty a Tomáš Hübschman z Jablonce

Praha - Fotbalisté pražské Sparty ve druhém kole první ligy doma porazili Jablonec 2:0, poprvé uspěli pod trenérem Václavem Jílkem a částečně napravili úvodní prohru 0:2 se Slováckem. Premiérové body v nové sezoně získal také nováček z Českých Budějovic, který zvítězil na hřišti Slovácka 2:0. Opava na svém stadionu zdolala Příbram a i podruhé bere výsledek 1:0.

Sparta v pozměněné sestavě měla na Letné od začátku výraznou převahu, ale dlouho neproměňovala šance. Několik jasných příležitostí zahodil kapitán Libor Kozák. Až po hodině hry otevřel skóre šestnáctiletý Adam Hložek hlavou po centru Srdjana Plavšiče a po 221 minutách ukončil ligové střelecké trápení letenského mužstva. V závěru přidal pojistku Guélor Kanga povedenou ranou do horního růžku.

Jablonečtí venku v nejvyšší soutěži nevyhráli podeváté za sebou a nepotvrdili úvodní triumf 2:0 nad Bohemians 1905. Svěřencům bývalého sparťanského kouče Petra Rady se tak nepovedla generálka na čtvrteční úvodní zápas 2. předkola Evropské ligy s Pjunikem Jerevan.

České Budějovice si na Slovácku spravily chuť po prohře 0:1 s Opavou. Lukáš Provod si nejprve v 18. minutě hlavou připsal první ligový gól v kariéře a hostující záložník ještě v závěru asistoval u druhé branky střídajícího Iva Táborského. Tým z Uherského Hradiště nenavázal na nečekaný triumf na Spartě a v nejvyšší soutěži s Budějovicemi prohrál po deseti utkáních a poprvé od roku 2007.

Příbram měla v Opavě víc střeleckých příležitostí, ani jednou však nedokázala překonat pozorného brankáře Viléma Fendricha. Až v 85. minutě zápas rozhodl René Dedič hlavou po standardní situaci veterána Pavla Zavadila. Středočeši na hřišti slezského týmu v první lize prohráli potřetí za sebou a po dvou kolech mají jeden bod.

Výhru 1:0 zaznamenala také Olomouc proti Zlínu. Jedinou branku vstřelil v 61. minutě Martin Nešpor, největší šanci hostů neproměnil v závěru Tomáš Poznar. Sigma po úvodní porážce v Plzni 1:3 ve druhém soutěžním duelu pod trenérem Radoslavem Látalem poprvé zvítězila, naopak Zlín s novým koučem Josefem Csaplárem podruhé prohrál 0:1.

Plzeň už v pátek vyhrála v Liberci 2:1 a zůstala stoprocentní. V neděli jsou na programu další dva zápasy. Mistrovská Slavia se představí v Teplicích, další pražský tým Bohemians 1905 v Ďolíčku hostí Mladou Boleslav. V pondělí druhé ligové kolo uzavře dohrávka mezi Karvinou a Ostravou.

Statistika zápasů 2. ligového kola:

--------

Sigma Olomouc - Fastav Zlín 1:0 (0:0)

Branka: 61. Nešpor. Rozhodčí: Julínek - Mokrusch, Podaný. ŽK: Fantiš, Jiráček, Poznar (všichni Zlín). Diváci: 3908.

1. FC Slovácko - Dynamo České Budějovice 0:2 (0:1)

Branky: 18. Provod, 85. Táborský. Rozhodčí: Lerch - Blažej, Kříž. ŽK: Daníček - Kulhánek, Javorek, Novák, Kladrubský. Diváci: 4 089.

SFC Opava - 1. FK Příbram 1:0 (0:0)

Branka: 85. Dedič. Rozhodčí: Houdek - Kubr, Mojžíš. ŽK: Zavadil - Polidar, Kodr, Rezek. Diváci: 2876.

Sparta Praha - FK Jablonec 2:0 (0:0)

Branky: 62. Hložek, 83. Kanga. Rozhodčí: Zelinka - Paták, Vlasjuk - Hrubeš (video). ŽK: Tetteh - Kratochvíl. Diváci: 10.860.

1. Plzeň 2 2 0 0 5:2 6
2. Opava 2 2 0 0 2:0 6
3. České Budějovice 2 1 0 1 2:1 3
4. Mladá Boleslav 1 1 0 0 1:0 3
Slavia 1 1 0 0 1:0 3
6. Liberec 2 1 0 1 3:3 3
7. Slovácko 2 1 0 1 2:2 3
Sparta 2 1 0 1 2:2 3