Sparta ani Plzeň nebodovaly, Jablonec porazil Opavu

foto Utkání 5. kola první fotbalové ligy: FK Mladá Boleslav - Sparta Praha, 11. srpna 2019 v Mladé Boleslavi. Brankář Boleslavi Jan Šeda.

Praha - Fotbalisté Sparty ani Plzně v pátém ligovém kole nebodovali. Letenský tým prohrál po přestřelce v Mladé Boleslavi 3:4, Plzeň nečekaně podlehla Slovácku 0:2 a utrpěla první porážku v nové sezoně nejvyšší soutěže. Jablonec si doma poradil s Opavou 2:1.

V Boleslavi se hattrickem o druhou prohru Sparty v nové ligové sezoně zasloužil Muris Mešanovič. Bosenský útočník se nejprve trefil z penalty, hosté srovnali zásluhou Dávida Hancka, ale Mešanovič do konce úvodní půle vrátil Středočechům vedení. Vyrovnání Pražanů zařídil Benjamin Tetteh, Mešanovič však minutu po něm dokonal hattrick.

Sparta odpověděla po trefě Libora Kozáka. Tři body v dramatickém souboji dvou účastníků třetího předkola Evropské ligy domácím zařídil ve třetí minutě nastavení Lukáš Budínský.

Mladá Boleslav nastoupila bez nejlepšího střelce minulé sezony Komličenka, který se neobjevil ani na střídačce. Kvůli zranění ho mužstvo šetří na čtvrteční domácí odvetu Evropské ligy proti FCSB. Na druhé straně se v základní jedenáctce Pražanů poprvé objevil bek Hancko, který přišel na hostování z Fiorentiny.

Plzeň v lize na svém stadionu prohrála po 24 zápasech. Slovácko poslal do vedení ve 42. minutě Ondřej Šašinka a pojistku přidal po pauze Tomáš Zajíc.

Domácí nastoupili před čtvrteční odvetou třetího předkola s Antverpami bez několika opor a ve čtvrtém soutěžním duelu po sobě neskórovali. Na vedoucí celek tabulky Slavii ztrácí Viktoria tři body, soupeř je o bod zpět. Slovácko porazilo Plzeň v nejvyšší soutěži po 22 duelech a navázalo na výhru 2:0 z úvodního kola nad jiným uchazečem o titul ze Sparty.

Jablonec v nejvyšší soutěži zvítězil podeváté za sebou. Vše podstatné se na Střelnici událo až ve druhém poločase. Po vyloučení hostujícího Václava Jurečky se jako první prosadil Jan Sýkora, po vyrovnání Pavla Zavadila vrátil Severočechům vedení Jan Matoušek. Jablonec porazil Opavu v lize poprvé po čtyřech zápasech.

Výsledky nedělních zápasů 5. kola první fotbalové ligy:

FK Mladá Boleslav - Sparta Praha 4:3 (2:1)

Branky: 17. z pen., 38. a 75. Mešanovič, 90.+4 Budínský - 29. Hancko, 74. Tetteh, 86. Kozák. Rozhodčí: Franěk - Nádvorník, Vlasjuk - Berka (video). ŽK: Mešanovič - Hašek. Diváci: 5000 (vyprodáno).

Viktoria Plzeň - 1. FC Slovácko 0:2 (0:1)

Branky: 42. Šašinka, 61. Zajíc. Rozhodčí: Julínek - Caletka, Podaný - Orel (video). ŽK: Procházka - Reinberk, Navrátil. Diváci: 8790.

FK Jablonec - SFC Opava 2:1 (0:0)

Branky: 56. Sýkora, 71. Matoušek - 63. Zavadil. Rozhodčí: Adámková - Moláček, Vodrážka. ŽK: Jurečka, Svozil (oba Opava). ČK: 52. Jurečka. Diváci: 2843.

1. Slavia 5 4 1 0 8:1 13
2. Jablonec 5 3 1 1 11:4 10
3. Plzeň 5 3 1 1 8:6 10
4. Ostrava 5 3 0 2 9:6 9
5. Mladá Boleslav 4 3 0 1 9:7 9
6. Slovácko 5 3 0 2 5:8 9
7. Sparta 5 2 1 2 10:8 7
8. Příbram 5 2 1 2 6:7 7