Španělština je na světě rodným jazykem pro zhruba půl miliardu lidí

foto Fanoušek mexických fotbalistů - ilustrační foto.

Madrid - Počet lidí, kteří mluví španělsky nebo se jazyk učí, se za posledních třicet let zvýšil o 70 procent. Informoval o tom dnes španělský deník El País s odkazem na údaje vládní agentury Instituto Cervantes (IC). Podle nich ve světě španělštinu využívá zhruba 600 milionů lidí, pro 493 milionů osob je španělština rodným jazykem. To ji řadí spolu s čínštinou či angličtinou mezi nejvýznamnější jazyky na světě.

Strmý růst počtu rodilých mluvčích byl podle španělské agentury způsoben silným demografickým růstem v zemích, kde je španělština úředním jazykem. Jedná se hlavně o latinskoamerické státy. "Jenom v Mexiku, které je největším státem, kde je španělština hlavním jazykem, přibývá 1,2 milionu mluvčích ročně," uvedl ředitel IC Luis García Montero. V těchto zemích je také patrné, že španělštinu začaly používat menšiny, které to dříve nedělaly či odmítaly dělat.

Další silným přínosem jsou španělští mluvčí ve Spojených státech. Takzvaní latinos totiž také vykazují vysokou porodnost a demografický růst.

Vedle rodilých mluvčích ovládá španělštinu dalších 75 milionů lidí a 24 milionů osob se ji teprve učí. IC také poukázal na to, že španělština je třetím nejvíce používaným jazykem na internetu, ve srovnání s angličtinou a čínštinou ale silně zaostává.

Výuka španělštiny se podle IC výrazně rozvinula v posledních 30 letech také v České republice. Ve své zprávě agentura uvádí, že španělštinu se v roce 2020 učilo v ČR na 40.000 lidí. Z nich 35.000 mělo výuku španělštiny na základních či středních školách. Zpráva poukazuje na údaje českého ministerstva školství, podle kterého byla španělština čtvrtým nejvíce vyučovaným jazykem na školách po angličtině, němčině a ruštině. Španělštině se v posledních letech podařilo udržet zhruba stejný počet žáků a studentů. IC to považuje za úspěch vzhledem k tomu, že do škol nastoupily populačně slabší ročníky.

V příštích letech ale španělské úřady už neočekávají tak rychlý růst lidí používajících španělštinu. Může za to především brzdící demografická dynamika v zemích, kde je španělština úředním jazykem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 25. ledna 2022

Očekáváme v 17:00 3°C

Celá předpověď