Část katalánských exministrů byla po měsíci propuštěna z vazby

foto Bývalý katalánský vicepremiér Oriol Junqueras na snímku z 2. listopadu 2017.

Madrid - Část katalánských exministrů byla po měsíci propuštěna z vazby - z osmi lidí se jich na svobodu vrátilo šest. Museli ale zaplatit kauci. Další dva ale dál zůstávají ve vězení, stejně jako dva separatističtí lídři. Podle nového soudce, který má případ na starosti, by mohli pokračovat v trestné činnosti. Všichni jsou obviněni ze vzpoury kvůli snaze prosadit nezávislost Katalánska, autonomního regionu Španělska.

Soudce Nejvyššího soudu Pablo LLarena ponechal ve vazbě bývalého místopředsedu vlády Oriola Junquerase, katalánského exministra vnitra Joaquima Forna a dva lídry separatistických organizací Ómnium a Katalánské národní shromáždění (ANC) Jordiho Cuixarta a Jordiho Sáncheze. Dva Jordiové, jak se jim přezdívá, jsou ve vazbě už od poloviny října.

Právě tyto dvě organizace ANC a Ómnium dnes také zaplatily kauce za šest exministrů, za každého 100.000 eur (2,6 milionu Kč). Už odpoledne vyšly z vězení nedaleko Madridu dvě katalánské exministryně Dolors Bassaová a Meritxell Borrásová, večer pak byli díky kauci propuštěni další katalánští politici Raül Romeva, Carles Mundó, Jordi Turull a Josep Rull.

Organizace ANC po vynesení verdiktu o propuštění jen části Katalánců vyzvala na dnešní večerní osmou hodinu ke shromážděním před radnicemi v katalánských městech pod heslem "Svobodu pro politické vězně". Tak aktivisty a politiky označují katalánští separatisté.

Podle Madridu ale Katalánci nejsou ve vězení kvůli politickým názorům, nýbrž kvůli porušování španělské ústavy, která nedovoluje vyhlášení nezávislosti autonomní oblasti, ani referendum o takové otázce. Obojí se v Katalánsku v předchozích týdnech stalo. Kvůli tomu se politici dostali do vězení poté, co Madrid koncem října regionální vládu odvolal a tamní parlament rozpustil. Španělská vláda pak dočasně převzala přímou správu Katalánska a vyhlásila tam regionální volby na 21. prosince.

Dnes se konalo také soudní stání v Bruselu, kde tamní soud rozhoduje o vydání pěti členů bývalé katalánské vlády do Španělska k trestnímu stíhání. Tito politici, včetně katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta, jsou v Belgii už několik týdnů. Rozhodnutí o jejich vydání ale dnes belgický soud odložil na 14. prosince. Ani pak ale nebudou hned vydáni, neboť podle jejich advokátů využijí možnosti odvolání. Do Španělska se tak vrátí nejdříve napřesrok.

Dnes o půlnoci začíná v Katalánsku kampaň pro prosincové volby, v nichž dávají průzkumy největší šanci na vítězství straně Republikánská levice Katalánska (ERC), jejíž kandidátku vede Junqueras. Separatistické strany ale asi nezískají v regionální parlamentu absolutní většinu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 15:00 7°C

Celá předpověď