Španělsko se po přívalech sněhu potýká se silnými mrazy

foto Muž prochází 12. ledna 2020 ulicí pokrytou sněhem a ledem v Madridu.

Madrid - Španělsko se po víkendových přívalech sněhu potýká s nebývale silnými mrazy. Teploty na některých místech klesly v noci až k minus 25 stupňům Celsia, což byly nejnižší hodnoty za poslední dvě desítky let. Školákům v Madridu úřady kvůli extrémnímu počasí zrušily výuku až do 18. ledna a nemocnice hlásí velké množství úrazů způsobených pádem na zledovatělých komunikacích, napsal list El País.

Husté sněžení přinesla v pátek večer do velké části Španělska tlaková níže Filomena, které se připisuje už šest obětí na životech. Po čtyřech obětech z víkendu informoval dnes deník La Vanguardia, že v Barceloně zemřeli kvůli podchlazení dva bezdomovci.

Silný mráz udeřil zejména v centrální části Španělska. Mluvčí meteorologického úřadu AEMET Rubén del Campo řekl, že noc z pondělí na dnešek byla nejchladnější nejméně od roku 2001. Na některých místech ale padly i mnohem starší teplotní rekordy. Například v obci Bello v Aragonii naměřili minus 25,4 stupně Celsia a méně než minus 20 stupňů hlásila i další aragonská města Molina de Aragón, Calamocha či Teruel. Podle agentury AP to byly nejnižší teploty od roku 1982.

V Madridu a okolí, kde žije zhruba 6,6 milionu lidí, dnes v noci teploměry ukazovaly minus 16 stupňů Celsia. Mrazy v kombinaci se sněhovou nadílkou dál působí problémy v dopravě. "Naše snahy se zaměřují na zajištění dodávek základního zboží, jako jsou léky a potraviny, zajištění přístupu do logistických center a provoz nákladní dopravy," uvedl ministr dopravy José Luis Ábalos.

Problémy hlásili dnes ráno silničáři na 116 silnicích, na 210 úsecích jsou povinné sněhové řetězy, uvedl El País. Na odklízení silnic se podílí i více než tisícovka příslušníků armády.

V Madridu budou až do pondělí zavřené školy, druhý den dnes nefungují ani soudy a všechna řízení se odkládají. Madridská radnice odhadla, že kvůli přívalům desítek centimetrů sněhu padlo nebo bylo poškozeno asi 150.000 z 800.000 stromů na území metropole.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 29. července 2021

Očekáváme v 19:00 24°C

Celá předpověď