Španělsko se kvůli vlnám veder a cenám energií potýká s nedostatkem ledu

foto Čerstvý led - ilustrační foto.

Madrid - Kvůli úmorným vlnám veder a vysokým cenám energií se stal nyní led ve Španělsku velmi žádaným zbožím. Supermarkety proto omezují množství, které si lidé mohou koupit, informovala agentura Reuters. Například v barech docházejí kostky ledu na sangrii a koktejly. Na začátku roku výrobci ledu omezili výrobu obvyklých zásob kvůli účtům za elektřinu a nejistotě ohledně letní poptávky po pandemii covidu-19.

Turistický ruch se ale vzchopil nad očekávání rychle a k tomu se přidalo jedno z nejteplejších letních období. Španělsko tento týden patrně vyhlásí třetí vlnu veder. Značnou poptávku po ledu vyvolává také oživení společenského života po celé zemi.

Majitel jednoho z nejstarších madridských výrobců ledu Blasco Ice Ricardo Blasco uvedl, že účty za elektřinu mu od začátku letošního roku vzrostly o 50 až 60 procent. Zahájení výroby odložil z března na květen, aby částečně kompenzoval zvýšené náklady.

Jeho továrna pracuje 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, výrobu ale už zvýšit nedokáže. Blasco však nemůže v noci spát. Obává se, že zklame zákazníky, kteří mu denně volají a chtějí více ledu. "Je těžké, když člověk nemůže uspokojit všechny, i když by chtěl," řekl. "Opravdu děláme, co můžeme," dodal.

Prázdné regály v mrazácích supermarketů, kde by měly být pytle s ledem, jsou teď vidět po celém Španělsku. Spotřebitelé se zásobí na čerpacích stanicích a v menších obchodech.

Majitelka baru ve čtvrti Chueca v centru metropole Mercedes Nietová říká, že když jejímu obvyklému distributorovi došel led, další sehnala v místním čínském obchodě, který ale zvýšil ceny. Pak led nakupoval v supermarketu, ale i tento zdroj došel.

Některé supermarkety, například největší španělský maloobchodní řetězec Mercadona, omezily prodej na pět sáčků na osobu. Řetězec Consum povoluje pouze dva. "Zvýšená poptávka v důsledku vysokých teplot vede k hromadění zásob," řekl mluvčí Mercadony.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 27. května 2023

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď