Španělsko před MS vyhodilo kouče Lopeteguiho, nahradí ho Hierro

foto Španělský fotbalový trenér Julen Lopetegui.

Krasnodar (Rusko) - Španělská fotbalová reprezentace jen dva dny před prvním zápasem na mistrovství světa v Rusku vyměnila trenéra. Vedení svazu dnes přímo v Krasnodaru odvolalo Julena Lopeteguiho kvůli tomu, že se ještě před startem šampionátu dohodl na působení v Realu Madrid. Na lavičku vzápětí dosadilo sportovního ředitele svazu Fernanda Hierra.

Bývalý španělský fotbalista a funkcionář Fernando Hierro na snímku z 18. září 2015.  Padesátiletý bývalý reprezentant Hierro, jenž dosud sbíral trenérské zkušenosti jen u druholigového Ovieda, se zatím týmu ujme jen do skončení finálového turnaje. Účastník tří mistrovství světa z let 1994 až 2002 si premiéru v nové funkci odbude v pátek v prestižním duelu s evropskými šampiony z Portugalska.

Lopetegui převzal španělský tým po Euru v roce 2016. Ve 20 zápasech s ním ani jednou neprohrál a před necelými třemi týdny prodloužil smlouvu až do roku 2020. Osudnou se mu však stala dohoda s Realem, kterého se ujme po šampionátu a podepsal s ním tříletý kontrakt.

Jednapadesátiletého Lopeteguiho nezachránilo ani to, že se za něj postavili hráči. Kapitán Sergio Ramos s Andrésem Iniestou se marně snažili přemluvit naštvaného předsedu svazu Luise Rubialese. "Je to bolestivá a nepříjemná situace, ale máme nastavené nějaké hodnoty, které nemůžeme jen tak shodit ze stolu," prohlásil.

"Byli jsme přinuceni trenéra odvolat a do další kariéry mu přejeme jen to nejlepší," přidal funkcionář, kterého rozzlobilo především načasování oznámení Lopeteguiho odchodu. "O jeho jednání s Realem jsme se dozvěděli pět minut před oficiálním oznámením," uvedl funkcionář.

"Celé se to odehrálo bez našeho vědomí. Necítím se zrazen, ale museli jsme takhle rozhodnout," zdůvodnil trenérovo odvolání. "Když chce někdo jednat s některým z našich zaměstnanců, musí nejdřív mluvit s námi. To je základní pravidlo," přidal Rubiales.

Po pátečním zápasu proti Portugalsku čekají španělské fotbalisty ve skupině ještě Írán a Maroko. Mistři světa z roku 2010 mají co napravovat, protože před čtyřmi lety v Brazílii skončili už ve skupině a předloni neuspěli ani na Euru, které předtím dvakrát za sebou vyhráli.

Odvolání trenéra těsně před začátkem šampionátu je výjimečnou událostí. Před 20 lety se něco podobného stalo kouči Íránu Tomislavu Ivičovi, jenž byl propuštěn po ostudné prohře 1:7 s rezervou AS Řím tři týdny před startem turnaje. Ještě v průběhu šampionátu ve Francii 1998 byli z laviček svých týmů odvoláni Carlos Alberto Parreira (Saúdská Arábie), Čcha Pom-kun (Korea) a Henrik Kasperczak (Tunisko).

Že však podobný krok nemusí znamenat neúspěch, dokazuje příklad Brazilců z roku 1970. Ti pár měsíců před začátkem MS v Mexiku nahradili kvůli sporům s hráči i funkcionáři trenéra Joaa Saldanhu Máriem Zagallem. "Kanárci" v čele s Pelém pak na turnaji zářili a nakonec s přehledem vybojovali třetí titul mistrů světa.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 5:00 3°C

Celá předpověď