Španělsko loni zaznamenalo rekordní počet žádostí o azyl

foto Ilustrační foto - Stovky migrantů dnes časně ráno násilně pronikly z Maroka do španělské severoafrické enklávy Ceuta. Na snímku migranti chycení španělskou policií.

Madrid - Španělsko loni zaznamenalo rekordní počet žádostí o azyl, o nějž požádalo pětkrát více migrantů než v roce 2014. S odvoláním na vládní statistiku o tom dnes informoval španělský deník ABC. Nejvíce žádostí o mezinárodní ochranu ve Španělsku podali Venezuelané, kteří prchají před autoritářským režimem, na druhém místě pak byli Syřané, v jejichž zemi zuří už sedm let občanská válka.

Loni podle statistiky španělské vlády podalo ve Španělsku žádost o azyl 31.667 migrantů, přitom o tři roky dříve jich bylo jen 5952. Deník ABC také upozornil, že za posledních deset let se počet žádostí zvýšil zhruba desetkrát.

Španělsko zaznamenalo v posledním roce výrazný nárůst počtu migrantů z Afriky, jichž loni dorazilo do této země podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) 27.250. To je skoro dvojnásobek proti roku 2016, kdy jich bylo 14.100.

Vysoký nárůst migrace do Španělska podle některých souvisí s tím, že po uzavření cesty přes Řecko v roce 2016 začali migranti z Afriky a Blízkého východu hledat jiné trasy. Španělsko se tak stalo jejich druhou nejdůležitější vstupní branou do Evropy po Itálii, kam loni připlulo přes 119.000 běženců. Masová migrace přes Turecko a Řecko se loni díky dohodě EU s Ankarou téměř zastavila.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 1:00 6°C

Celá předpověď