Španělé si zvykají na roušky a těší se z kadeřnictví

foto Žena se stříbrnou fólií, zakrývající její vlasy, sedí 4. května 2020 v kadeřnictví v Madridu.

Madrid - Španělé si ode dneška musí zvyknout na nošení roušek - alespoň v MHD a malých obchodech a podnicích, které se dnes otevřely v rámci dalšího uvolňování protikoronavirových opatření, jež patří mezi nejpřísnější na světě. Španělsko tím vstoupilo do padesátého dne omezení volného pohybu osob, píše agentura AFP.

Ve stanicích metra i na nádražích se ráno rozdávaly miliony roušek, jejichž nošení bylo do dneška dobrovolné. "Používání roušek je na nástupišti i ve vagonech povinné pro všechny cestující," rozléhalo se vestibulem stanice Puerta del Sol v srdci Madridu. Cestujícím, včetně těch, kteří už zakrytá ústa a nos měli, roušky nabízeli policisté a zaměstnanci civilní ochrany.

"Začíná je nosit čím dál tím víc lidí," uvedla 31letá Cristina Jimenezová při výstupu ze stanice na stejnojmenné náměstí, které je za běžné situace jedním z nejrušnějších turistických míst v metropoli. "Až do dneška jsem nikoho s rouškou nevídala, ale dnes ano," uvedla žena, která sama měla roušku i ochranné rukavice.

Španělé ode dneška mohou také za určitých podmínek navštívit některé obchody, provoz mohou obnovit podniky s plochou menší než 400 metrů čtverečních. Obyvatelé jihoevropského státu se však nejvíc ze všeho těšili na otevření kadeřnictví a holičství, uvádí deník El País. Zájemci se musí objednat předem - a čekací listiny jsou již nyní dlouhé.

V jednom ze znovuotevřených kadeřnictví telefon nepřetržitě zvoní už od rána, pět minut před otevřením byl již před vchodem první zákazník. Dva zaměstnanci do salónu dorazili o hodinu dříve, aby celý prostor v souladu s vládními nařízeními vydezinfikovali a mezi jednotlivá křesla nainstalovali zábrany.

Uvolňování omezení vycházení začalo ve Španělsku o víkendu, ode dneška své živnosti mohli otevřít drobní podnikatelé. V některých provinciích, mimo jiné na Kanárských ostrovech a na Baleárách, se může otevřít většina obchodů, muzea a při omezení kapacity také terasy či předzahrádky restaurací.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 14. července 2020

Očekáváme v 11:00 22°C

Celá předpověď