Soutěž Regulovčík roku prověřila dopravní policisty i řidiče v Ostravě

foto Dopravní videa

Řidiči v Ostravě mohli na křižovatce ulic 28. října a Novinářská potkat policejní regulovčíky. Utkali se v dalším ročníku tradiční soutěže Regulovčík roku.

Petr Štencel, vedoucí dopravní policie PČR MS kraje: "Disciplíny jsou 3. Řízení křižovatky, testy ohledně silniční dopravy, zákona o silničním provozu a zákona o služebním poměru a poslední disciplína je jízda zručnosti."

Jakub Demel: soutěžící policista: "Baví mě že můžu pomoct lidem v té křižovatce. Poradím jim, co mají dělat."

Řízení křižovatky je královskou disciplínou této soutěže a porotci se zaměřují na celou řadu detailů. Jsou mezi nimi bývalí policisté i odborníci na dopravu.

Pavel Blahut, koordinátor BESIP Ostrava: "Je to velice individuální. Někteří používají píšťalku a důrazně pískají a ty řidiče, co neví nebo váhají, navedou. Jsou policisté, kdy ten jejich postoj není úplně čitelný. Je to individuální."

Stejně jako v ostrém provozu na křižovatce ve Vítkovicích, o které jsme vás informovali, tak i zde se ukázalo, že spousta řidičů nezná pokyny policistů při řízení křižovatky. O akci věděly i autoškoly a někteří lektoři záměrně své žáky navedli právě k této křižovatce.

Petr Štencel, vedoucí dopravní policie PČR MS kraje: "Všem řidičům bych dal radu řídit se pokyny toho policisty, sledovat ho, nebát se toho. Pokud si nejsou jistí, ať se podívají na internet. Jsou tam dobře vypracované interaktivní křižovatky, kde se mohou na to podívat a mohou vidět, jak ten policista reaguje a co signalizuje. Když jsou poté v provozu, kde to mohou vidět jednou za rok nebo za deset let, tak jsou schopni na to reagovat.”

Pavel Blahut, koordinátor BESIP Ostrava: "Pokud policista stojí zády nebo čelem ke mně, je to pro mě povel stůj, měl bych zastavit vozidlo před hranicí křižovatky. Pokud stojí bokem, je to povel volno a platí pravidla pro odbočování a jízdu křižovatkou, to znamená, že když odbočuji doleva, musím pustit protijedoucí vozidla a tramvaje v obou směrech. Další neznámou je například pro chodce orientace v křižovatce. Opět platí, když je policista zády nebo čelem k nějakému směru, ten směr nejede, je zde možnost přejít po přechodu.”

Nejlepším regulovčíkem se stal Jakub Demel z oddělení silničního dohledu krajského ředitelství, druhé místo patří Ondřeji Monsportovi z Nového Jičína a třetí místo obsadil Lukáš Chovanec, také z dopravního inspektorátu Nový Jičín. První dva policisté postupují do celostátního kola v Olomouci, které proběhne v září..

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď