Soutěž o nejkrásnější českou knihu má rekordní počet přihlášených

foto Kniha, čtenář - ilustrační foto.

Praha - Do soutěže Nejkrásnější česká kniha roku 2019 se přihlásilo rekordních 313 publikací vytvořených českými designéry, ilustrátory, nakladateli a tiskaři. Loni to bylo 264 publikací, rok předtím 255 knih. Mezinárodní výtvarná a technická komise letos vybrala 56 knih v celkem sedmi kategoriích. Slavnostní vyhlášení výsledků letošního 55. ročníku soutěže se uskuteční 23. dubna v Centru architektury a městského plánování CAMP. Novináře o tom informoval ředitel Památníku národního písemnictví Zdeněk Freisleben.

Nominace každoročně vyhlašují Památník národního písemnictví a Ministerstvo kultury ČR. Odborná technické a výtvarné komise publikace vybrala na základě grafických, polygrafických a estetických kritérií. Technická část komise se zaměřila na provedení knih, tedy na kvalitu vazby, tisku a výroby. "Kvůli technickým nedostatkům jsme tentokrát nemuseli vyřadit ani jednu publikaci," uvedl předseda technické komise Josef Sedláček. "Kvalita je vysoká také díky technologiím, mnohem častěji se využívá například 3D tisku nebo jiné způsoby originálního zpracování knižních desek. Celková úroveň letošního ročníku je nepochybně nejvyšší za poslední dobu," dodal.

Výtvarné komisi, která hodnotí grafické zpracování knih, předsedal polský grafik a typograf Tomasz Bierkowski. "Těší mě neustále se zvyšující úroveň českého designu, jak je vidno ve všech kategoriích. Letos jsme nejvíce váhali v kategorii krásné literatury, hodnocení je ale vždy subjektivní. Podle mého názoru netvoříme soutěž proto, abychom bez diskuse představili nejkrásnější knihy Česka. Naopak, hodnotíme je, abychom vytvořili výchozí bod pro další diskusi o směřování knižního designu," řekl Bierkowski.

Porotci hodnotí knihy v kategoriích Odborná literatura, Krásná literatura, Literatura pro děti a mládež, Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky, Knihy o výtvarném umění, Katalogy a Bibliofilie a autorské knihy. Udělena bude také Cena Arna Sáňky za studentské práce.

V rámci vyhlášení výsledků 23. dubna v CAMP bude možné si vítězné i nominované knihy prohlédnout. Oceněné publikace budou prezentovány na českých a zahraničních výstavách. Autory katalogu a vizuální podoby ceremoniálu 55. ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy roku jsou grafičtí designéři Martin Odehnal a Štěpán Malovec, kteří loni zvítězili v kategorii Katalogy. Na jubilejní ročník soutěže letos naváže i výstava v letohrádku Hvězda, koncipovaná jako setkání nejkrásnějších knih z pěti evropských zemí - Česka, Slovenska, Polska, Švýcarska a Německa.

Ceny pro nejkrásnější české knihy roku 2018 loni získaly mimo jiné publikace Co je designér a katalog k výstavě Pocta suknu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 14. července 2020

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď