Soul se obává, že olympijské hry zhatí další raketový test KLDR

foto Severokorejská mezikontinentální balistická střela Hwasong-15

Seoul - Jižní Korea se obává, aby další raketový pokus KLDR nezmařil zimní olympijské hry, informovala dnes agentura AFP. Olympiáda má začít 9. února začít v jihokorejském Pchjongčchangu, pouhých 80 kilometrů od hranic se Severní Koreou. Soul prý také zvažuje, že kvůli olympiádě odloží pravidelné společné vojenské cvičení se Spojenými státy, napsal minulý týden jihokorejský tisk.

"Pokud se Severní Korea uchýlí k další provokaci bezprostředně před počátkem (zimních) olympijských her, mohla by to pro ně být smrtelná rána," uvedl dnes ministr pro sjednocení Čo Mjong-kjon. "Je důležité, aby se olympijské hry odehrály v atmosféře stability," dodal.

Zimní olympiáda se má v Jižní Koreji konat mezi 9. a 25. únorem, na termín 8. až 18. března jsou pak plánovány paralympijské hry. Pchjongčchang leží 80 kilometrů od demilitarizovaného pásma, tedy hranice mezi Korejemi.

Pravidelné manévry jihokorejské a americké armády Key Resolve a Foal Eagl se obvykle pořádají v březnu a dubnu a zpravidla se jich účastní kolem 17.000 amerických vojáků a přes 300.000 Jihokorejců. Severní Korea zmíněná cvičení považuje za nácvik invaze do KLDR a tradičně proti nim protestuje.

Jihokorejský prezidentský Modrý dům v prohlášení sdělil, že o změně termínu společného cvičení se zatím nejednalo a nebylo přijato žádné rozhodnutí.

Od dubna do září odpálila KLDR každý měsíc dvě až tři střely. Po dvou a půl měsících klidu provedla v úterý večer SEČ další zkoušku balistické rakety. Pchjongjang tvrdí, že odpálil balistickou střelu Hwasong-15, která je schopná zasáhnout jakékoli místo v USA.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 19. listopadu 2018

Očekáváme v 15:00 3°C

Celá předpověď