Soukromí majitelé otevřou dvacítku památek veřejnosti

foto Hrad Houska na Českolipsku.

Praha - Dny soukromých hradů a zámků otevřou od 24. do 26. května 21 památek, které mají soukromé vlastníky. Jejich majitelé se tak připojují k celoevropské iniciativě Týdne soukromého kulturního dědictví. Na hradech a zámcích se budou konat výstavy, koncerty, divadla či speciální prohlídky a zpřístupňování nových částí objektů. Otevřou se třeba zámky Blatná, Boskovice, Častolovice, Karlova Koruna či Rychnov nad Kněžnou nebo hrady Houska či Kost. Pořadatelé z Asociace hradů a zámků o tom dnes informovali novináře.

Dny soukromých hradů a zámků mají název Naše historie - Vaše dědictví. Asociace vznikla v roce 1995 a sdružuje nejen restituenty, ale i další majitele. Z padesátky objektů je jich polovina přístupných. Podle asociace její objekty za dvě desítky let navštívilo několik desítek milionů návštěvníků. Evropská asociace má 22 členů ve 20 zemích a sdružuje více než 50.000 majitelů historických objektů v Evropě.

"Tento segment (památek) je velmi významný v rámci kulturního dědictví a musíme si přiznat, že mu jako reprezentanti státu zůstáváme dlužní. Soukromé vlastnictví bylo v minulosti dehonestováno, teď máme šanci dostat věci do normálu," uvedl náměstek ministra kultury Vlastislav Ouroda. Připomněl, že ČR na rozdíl od sousedních zemí měla štěstí, že i přes obrovské škody způsobené ve 20. století se to nejcennější podařilo díky shodě okolností i některým osobnostem uchovat. Z nich stovka je ve správě Národního památkového ústavu, památek tohoto druhu je ale velké množství, spolupráce se soukromými majiteli si vážíme a podporujeme ji, řekl Ouroda.

V některých památkách, které se koncem května otevřou, budou provázet majitelé objektu, jako třeba na hradě Houska, zámku Hrádek u Sušice, zámku Karlova Koruna či hradu Kost. Jinde budou speciální noční prohlídky, jako třeba na zámku Stránov, jinde čekají na návštěvníky šermíři, loutkáři či muzikanti.

Náměstek Ouroda, ředitelka NPÚ Naďa Goryczková a pracovnice NPÚ Ina Truxová dostali dnes od zástupců asociace čestné členství za dlouhodobou spolupráci se soukromými majiteli památek.

Česko jako jediná z postkomunistických zemí navrátila historická, respektive šlechtická sídla původním vlastníkům, byť ještě stále existují nedokončené záležitosti. Ve více případech byl v restituci vydán nemovitý majetek, často v dezolátním stavu, avšak movitý majetek nikoli. Dnes je často součástí státních sbírek a mobiliářů hradů a zámků, stát by podle dřívějšího vyjádření ministerstva kultury rád tento svůj majetek půjčoval pro vznik expozic v místech, kam dříve patřil; brání tomu však české zákony ohledně pojištění či zajištění bezpečnosti státního majetku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pondělí 21. října 2019

Očekáváme v 3:00 9°C

Celá předpověď