Soudkyně Kateřina Šimáčková má nakročeno do Evropského soudu pro lidská práva

foto Ilustrační foto - Ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková.

Štrasburk/Brno - Poradní orgán Rady Evropy ve středu výraznou většinou doporučil českou soudkyni Kateřinu Šimáčkovou do Evropského soudu pro lidská práva (ESLP). Informoval o tom server Česká justice, podle nějž se tak Šimáčková s největší pravděpodobností stane novou soudkyní ESLP za Českou republiku. Do pozice ji ještě musí zvolit Shromáždění Rady Evropy, které se však obvykle řídí doporučením svého poradního orgánu.

Šimáčková je nyní soudkyní českého Ústavního soudu a ve funkci by nahradila Čecha Aleše Pejchala, jemuž končí mandát u ESPL na konci října.

"Kandidovat do ESLP jsem se rozhodla ve chvíli, kdy jsem dospěla k závěru, že mohu nabídnout delší než třicetiletou praxi, znalosti i zkušenosti z oblasti, jíž se soud zabývá, a to z české i evropské perspektivy," sdělila dnes ČTK Šimáčková. ESLP je pro ni ztělesněním nejvyšší hodnoty, na níž je Evropa založena - ochrany práv jednotlivce, který se může obrátit na mezinárodní soud a stěžovat si na stát, který mu ublížil. Upozornila, že pro její případný nástup k ESLP bude rozhodující až volba parlamentním shromážděním.

Poradní orgán zvažoval tři české kandidáty, kromě Šimáčkové to byl soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek. "Výbor uskutečnil pohovory se všemi kandidáty 16. září 2021. Výbor velkou většinou doporučuje Shromáždění (Rady Evropy) paní Kateřinu Šimáčkovou jako nejkvalifikovanějšího kandidáta,“ uvedl ve středečním vyjádření poradní orgán.

Kromě Šimáčkové doporučil výbor rovněž kandidátku z Ruska. Z Moldavska vybral dva rovnocenné kandidáty, mezi nimiž si bude muset vybrat Shromáždění. Poradní orgán byl nicméně nespokojený s uchazeči z Ukrajiny , doporučil zamítnout celou její kandidátku a požádat Kyjev o zaslání nového seznamu kandidátů.

ESLP sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či skupin jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Volební období soudců je devítileté bez možnosti znovuzvolení. Soud není institucí Evropské unie.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je neděle 24. října 2021

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď