Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

foto Soud, rozsudek, kladívko - ilustrační foto.

Praha/Kroměříž - Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na dnešním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila Sněmovna a dnes umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení, které poskytla ČTK.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, ze Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

"Vzhledem k tomu, že zákon nedůvodně porušuje roky platná pravidla pro výpočet platů v justici a byl přijat, aniž panoval stav legislativní nouze, Unie státních zástupců v nejbližších dnech zváží další právní kroky. Reálnou variantou je podání civilních žalob státních zástupců s cílem zrušení zákona z důvodu jeho neústavnosti," doplnil.

Aktuálnímu vládnímu návrhu jeho kritici vytýkají to, že se týká i platů soudců, a může tak ohrozit jejich nezávislost. Zástupci justice už ohlásili, že normu v případě přijetí napadnou u Ústavního soudu. Prezident Zeman kritizoval neochotu soudců nechat si zmrazit platy a vyzval je, aby byli solidární a navržené snížení svých příjmů akceptovali.

Soudcovská unie si stejně jako USZ myslí, že projednávání návrhu nesplňuje podmínky stavu legislativní nouze. Poukázala i na to, že vláda návrh zákona s reprezentanty soudní moci neprojednala ani si nevyžádala jejich stanovisko. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) v úterý uvedl, že o den dříve měl dlouhé jednání s předsedy krajských soudů a že se mu zatím nepodařilo setkat se zástupci Soudcovské unie.

SU ve svém stanovisku připomněla zásahy do platů soudců v minulosti. "V roce 2015 došlo k dohodě reprezentantů soudní moci s vládou, když soudci uvěřili příslibu vlády, že v budoucnu k protiústavním zásahům do platových poměrů nebude docházet a dobrovolně se vzdali části svých oprávněných platových nároků; došlo tak k úspoře takřka čtyř miliard Kč ve státním rozpočtu," konstatovali soudci.

Systémová platová solidarita soudců se společností je podle SU trvale a stabilně zajištěna zákonnou úpravou účinnou od roku 2021, podle níž se platová základna pro výpočet platů soudců odvíjí od průměrné mzdy za předminulý kalendářní rok.

"Soudcovská unie nebrojila proti zmrazení platů soudců za rok 2021 a nepodporuje snahu domáhat se platových nároků soudní cestou. Vyjadřuje podporu soudcům, kteří chtějí využít všech právních prostředků k domáhání se oprávněných platových nároků za rok 2022 a je připravena jim poskytnout veškerou pomoc," stojí v prohlášení SU.

Horní komora Parlamentu loni podobnou úpravu odmítla. Senátní výbory uznaly nutnost snížit výdaje státu, navrhované zmrazení letošních platů všech ústavních činitelů na loňské úrovni by ale přineslo úsporu jen ve výši 0,6 miliardy korun.

Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je opět sníží. Vláda tak chce ušetřit zhruba 600 milionů korun. V případě soudců základna klesne ze 106.986 korun na 100.872 korun, u státních zástupců z 96.287,40 Kč na 90.748,80 Kč.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 1. července 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď