Soudce nařídil propustit Chealsea Manningovou z vězení

foto Ilustrační foto - Chelsea Manningová, která ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks americké tajné armádní a diplomatické dokumenty

Washington - Americký federální soudce nařídil, aby Chelsea Manningová, dříve analytik americké vojenské tajné služby Bradley Manning, byla po více než roce propuštěna z vězení. Tam byla držena proto, že odmítala vypovídat v kauze WikiLeaks. Žádosti Manningové o prominutí pokuty ve výši 256.000 dolarů (šest milionů Kč) za odmítnutí vypovídat však soudce odmítl vyhovět. Informovala o tom agentura Reuters. Právníci Manningové předtím oznámili, že se jejich klientka pokusila o sebevraždu.

Manningová se údajně pokusila vzít si život ve věznici v Alexandrii ve státě Virginie. Byla převezena do nemocnice, kde se zotavuje. Páteční slyšení před federálním soudem v kauze pohrdání soudem, kvůli níž byla od loňského května v cele předběžného zadržení, bylo podle dnešního rozhodnutí soudu nakonec zrušeno, píše Reuters.

Mannningová, která se před časem rozhodla pro změnu pohlaví, čelila obvinění, že odmítala vypovídat o zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi. Podle soudního rozhodnutí ale už její výpověď nebude k vyšetřování zapotřebí, a její další zadržování tak nemá smysl.

V roce 2010, tehdy ještě jako vojín Bradley Manning, vynesla statisíce tajných vojenských dokumentů o působení amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu. V roce 2013 ji vojenský soud poslal na 35 let do vězení. Tehdejší prezident Barack Obama Chelsea Manningové před odchodem z úřadu zkrátil trest na pětinu a v květnu 2017 byla propuštěna.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 23:00 15°C

Celá předpověď