Soud zprostil Vitáskovou v kauze solárních elektráren obžaloby

foto Bývalá předsedkyně ERÚ Alena Vitásková u soudu.

Olomouc - Olomoucký vrchní soud zprostil obžaloby bývalou předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou v kauze neoprávněně udělených licencí solárním elektrárnám na Chomutovsku. Podle soudu se neprokázalo, že se stal skutek, za který byla stíhána. Krajský soud původně Vitáskovou potrestal 8,5 lety vězení. Dnes soud snížil tresty majitelům obou elektráren, Zdeňkovi a Alexandrovi Zemkovi, ze 7,5 let na šest let a devět měsíců. O 1,5 roku na sedm let snížil trest i bývalé vedoucí odboru licencí ERÚ Michaele Schneidrové. Kroky Vitáskové v čele úřadu byly často nesmyslné a málem se jí nakonec vymstily, uvedli zástupci sektoru obnovitelných zdrojů v Česku.

U olomouckého vrchního soudu pokračovalo 17. ledna 2018 projednání kauzy solárních elektráren na Chomutovsku, kvůli které je obžalováno devět lidí v čele s bývalou předsedkyní Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenou Vitáskovou. Na snímku jsou obžalovaní majitelé elektráren Saša-sun a Zdeněk-sun, bratři Zdeněk (vlevo) a Alexandr Zemkovi.

Podle soudce Pavla Götha chybí u Vitáskové pomyslný ucelený řetězec nepřímých důkazů, z nichž by šel dovodit spolehlivý závěr o její vině. "U Vitáskové je dáno maximálně možné a důvodné podezření o tom, že se trestné činnosti účastnila a vytvořila jakousi podporu Schneidrové pro její nezákonné rozhodnutí, nicméně takový závěr bez pochyb učinit nejde," řekl.

Video: Soud zprostil Vitáskovou v kauze solárních elektráren obžaloby
17.01.2018, 16:00, autor: ČTK/Alena Horáková, zdroj: ČTK/Alena Horáková

Obžaloba uvedla, že Vitásková zastavila jednání o obnově správního řízení o udělení licence, v němž mohli Zemkové o povolení přijít. Podle žalobce o tom svědčí e-mailová korenspondence, ve které ji šéfka licencí Schneidrová o svém nezákonném rozhodnutí informuje. Podle soudu je však tato komunikace jednostranná. Schneidrová, odsouzená za zneužití pravomocí veřejného činitele, vzala u soudu vinu na sebe. "Nikdy mi žádný souhlas či doporučení k vydání mého stanoviska nedala," uvedla Schneidrová.

V kauze čelilo obžalobě u odvolacího soudu osm lidí. Soud snížil trest i reviznímu technikovi Vladimíru Čimperovi z 5,5 roku na čtyři. V jeho případě změnil kvalifikaci na přípravu podvodu. Technikovi Karlu Šupinovi, jenž se podle soudu na nepravdivých revizních zprávách podílel, nechal trest 5,5 roku, ale snížil mu o polovinu peněžitý trest na 250.000 korun. Dalším jejich kolegům, Janu Hudečkovi a Jaroslavu Krymovi, soud tresty zvýšil o rok z šesti na sedm let. Vzal v potaz jejich pokračující jednání.

Bývalé vedoucí licencí Schneidrové soud kromě snížení trestu, který považoval za nepřiměřeně přísný, nově uložil peněžitý trest 250.000 korun. Vyhověl tak návrhu žalobce. Bratrům Zemkovým potvrdil peněžitý trest sedm milionů, žalobce žádal finanční satisfakci třikrát vyšší. Vysoké peněžité tresty potvrdil odvolací soud Čimperovi, Hudečkovi a Krymovi.

Podle obžaloby majitelé elektráren Saša-sun a Zdeněk-sun, bratři Zemkovi, získali licenci neoprávněně a dostali tím právo na výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě, která platila pro elektrárny s licencí do konce roku 2010. "Byli to právě obžalovaní, kteří znali situaci kolem stavby. Oni jediní byli investorem, znali pravý stav věci a byli garantem investic. Byli to oni, stejně jako jejich otec, kteří se angažovali v licenčním řízení. Jednoznačně to svědčí o závěru, že musejí být za své jednání odpovědní," řekl soudce. Licence elektrárnám odebral jiný soud předloni v květnu s odůvodněním,že je elektrárny získaly podvodem na základě falešných revizních zpráv. Podle spisu mohla státu za 20 let odběru energie z těchto elektráren vzniknout dvoumiliardová škoda.

Bratři Zemkové se chtějí obrátit na Nejvyšší soud, aby přezkoumal závěry Vrchního soudu v Olomouci. "Ničeho nezákonného jsme se nedopustili," uvedli v prohlášení zaslaném ČTK. "Nemůžeme se zbavit dojmu, že odvolací soud bezmyšlenkovitě hodil naši kauzu do jednoho pytle s ostatními již pravomocně rozhodnutými kauzami fotovoltaických elektráren ze závěru roku 2010," uvedli bratři. "Proces, který právě u Vrchního soudu v Olomouci skončil, považujeme pouze za snahu všemi možnými prostředky postihnout podnikatele, kteří se v roce 2010 dopustili solárního podnikání," uvedl Zdeněk Zemek starší.

Vrchní soud se případem o rozsahu 10.000 stran zabýval od minulého týdne. Vynesení rozsudku se dnes Vitásková ani Schneidrová neúčastnily.

Solární sektor: Vitáskové se málem vymstily předchozí kroky

 

Kroky bývalé předsedkyně ERÚ Vitáskové v čele úřadu byly často nesmyslné a málem se jí nakonec vymstily. V reakci na dnešní rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci to uvedli zástupci sektoru obnovitelných zdrojů v Česku. Například podle analytika Petra Hlinomaze bylo obvinění diskutabilní od samého počátku.

Hlinomaz dnes ČTK řekl, že obvinění by bylo možné vnímat jako výsledek kritiky, která se snesla na výši a mechanismus podpory fotovoltaických elektráren v ČR už mnohem dříve, než Vitásková na ERÚ v roce 2011 přišla. "V tom smyslu dal Vrchní soud okolnostem více než za pravdu," dodal.

Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda míní, že verdikt Vrchního soudu částečně rozptýlil mrak podezření, který se vznáší nad zahajovací etapou solárního podnikání v ČR v druhé půli minulého desetiletí. "Úspěšné odvolání Aleny Vitáskové zprošťuje obžaloby osobu, která do značné míry v uplynulých letech personifikovala nejen solární podnikání samotné, ale z titulu předsedkyně ERÚ celou tuzemskou energetiku," dodal.

Podle advokáta Pavla Douchy z advokátní kanceláře Doucha Šikola advokáti, specializující se na klienty z energetiky, však "hysterie" kolem solárních a dalších elektráren dnešním rozhodnutím soudu nekončí. "Byla to právě Vitásková, která po svém nástupu na úřad v roce 2011 rozpoutala kriminalizaci solárníků. Tlačila mnohdy nesmyslně policii a státní zastupitelství do vyšetřování údajných trestných činů. Takže se nemůže divit, že se to málem obrátilo proti ní," řekl.

Mezi dlouhodobé klienty kanceláře, kterou Doucha spoluvlastní, patří například Solární asociace nebo Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE). Někdejší mluvčí ERÚ Jiří Chvojka v roce 2015 označil firmu za subjekt, který dlouhodobě zastupuje majitele solárních elektráren ve všech sporech proti úřadu.

Předseda Komory OZE Štěpán Chalupa doplnil, že s Vitáskovou si bude sektor čisté energetiky navždy spojovat notifikace, tedy schválení Bruselu, které úřad pod jejím vedením po provozovatelích obnovitelných zdrojů v Česku požadoval. Podle komory zbytečně. "Vitásková svým mylným úsudkem způsobila, že investoři ze sektoru rychle prchali a banky odmítaly existující projekty refinancovat," uvedl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 12. listopadu 2018

Očekáváme v 23:00 6°C

Celá předpověď