Soud zamítl snahu IAAF obnovit platnost testosteronového pravidla

foto Olympiáda v Riu, jihoafrická běžkyně Caster Semenyaová se raduje z vítězství v běhu na 800 metrů.

Lausanne (Švýcarsko) - Švýcarský soud zamítl odvolání atletické federace IAAF proti okamžitému zrušení platnosti pravidla o hormonální léčbě pro běžkyně s vyšší hladinou testosteronu. Federace má nyní čas do 25. června, aby shromáždila další důkazy, na jejichž základě soud rozhodne o dalším osudu pravidla, jež se dotýká především dvojnásobné olympijské vítězky v běhu na 800 metrů Caster Semenyaové.

Ta se ke švýcarskému soudu v květnu odvolala poté, co Sportovní arbitráž pro sport (CAS) potvrdila platnost pravidla. To zakazuje běžkyním s vyšší hladinou testosteronu závodit bez hormonální léčby na tratích 400 metrů až míli. Semenyaová se léčbě podrobit odmítá.

Švýcarský soud jihoafrické atletce na konci května částečně vyhověl a platnost pravidla IAAF dočasně zrušil. Federace se nyní pokusila vymoci jeho opětovnou platnost, ale neuspěla. Soud se může případem zabývat až několik měsíců.

Semenyaová v úterý vyhrála menší mítink ve francouzském Montreuil na netypické trati 2000 metrů. I když by vzhledem k pozastavení platnosti pravidla mohla startovat i na své oblíbené osmistovce, v neděli na Diamantové lize v Rabatu nepoběží. Její tým tvrdí, že jí Marocká atletická federace účast nepovolila.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 16. září 2019

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď