Soud zamítl obvinění ze znásilnění vůči francouzskému režisérovi Lucu Bessonovi

foto Ilustrační foto - Francouzský režisér Luc Besson.

Paříž - Soud ve Francii zamítl obvinění ze znásilnění vůči francouzskému filmovému režisérovi Lucu Bessonovi, které proti němu před více než třemi lety vznesla herečka San Van Royová. Její advokát však oznámil, že se proti rozhodnutí odvolá, napsala agentura AFP. Jedná se o jeden z nejznámějších případů, jenž započal v čase celosvětové kampaně proti sexuálnímu násilí MeToo.

"Po třech a půl letech procesu, při němž byla vyslechnuta řada svědků a odehrál se rovněž křížový výslech Bessona a Van Royové, soudce konečně rozhodl, že zamítne kauzu vedenou proti Lucu Bessonovi, který obvinění od začátku odmítal," řekl režisérův právník Thierry Marembert.

Spor mezi Bessonem a belgicko-nizozemskou herečkou trvá od roku 2018, kdy Van Royová vznesla první obvinění. Pařížská prokuratura je v roce 2019 zamítla, načež právník Van Royové podal stížnost na uspěchanost a neúplnost původního vyšetřování. Případ se dostal před nového soudce, který se kauzou začal zabývat od začátku.

Van Royová dlouhodobě kritizuje postup francouzské justice, která je podle ní zaujatá a nejedná s dostatečnou důsledností. "Lituji toho, že jsem podala žalobu, tato země nechrání oběti známých lidí," řekla v polovině listopadu v rozhovoru s francouzskou televizí France 2.

"Budeme pokračovat, dokud aféra Besson neskončí," řekl dnes společně s oznámením úmyslu odvolat se proti rozhodnutí soudu právník herečky Marambert.

Režisér filmů Leon, Pátý element či Magická hlubina byl jedním z nejznámějších Francouzů, proti kterým se strhla lavina obvinění ze sexuálního násilí v návaznosti na kauzy kolem bývalého hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina z října roku 2017. Po obviněních Van Royové proti Bessonovi vystoupilo osm dalších žen, podle nichž se vůči nim dopustil podobného jednání. Činy byly z valné většiny promlčeny.

"Nikdy v životě jsem žádnou ženu neznásilnil. Nikdy jsem na žádnou nepozvedl ruku. Nikdy jsem žádné nehrozil," řekl režisér v říjnu roku 2019.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď