Soud zamítl návrh T-Mobilu na zastavení aukce 5G

foto Mobilní telefon připojený k síti 5G na snímku pořízeném v Praze 1. července 2020.

Praha - Městský soud v Praze zamítl návrh T-mobilu na předběžné opatření, které by zastavilo aukci kmitočtů pro sítě 5G kvůli nedovolené podpoře. U podmínek v oblasti národního roamingu neshledal narušení hospodářské soutěže. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) to uvedl na twitteru. T-Mobile verdikt nechtěl komentovat.

"K námi podaným žádostem o předběžná opatření a k jednomu konkrétnímu rozhodnutí soudu se nechceme vyjadřovat," reagoval pro ČTK mluvčí T-Mobilu Jiří Janeček.

Aukci žalobou u městského soudu napadl i Vodafone. O2 podala stížnost k Evropské komisi. Podle operátorů jsou podmínky soutěže diskriminační, a to zejména v oblasti národního roamingu, vadí jim také malý maximální příděl frekvencí v pásmu 3,4 až 3,6 GHz, který je nejnižší v Evropě a neumožňuje podle nich nabízet gigabitovou rychlost.

ČTÚ podmínky aukce třikrát předělával, námitky firem ale většinou nezohlednil. Na začátku srpna pak aukci vypsal. Cílem je podle něj přivést čtvrtého operátora, který by rozhýbal trh a pomohl snížit ceny mobilních dat. Zájemci se mohou hlásit do konce září.

To, že operátoři podmínky aukce napadají, je podle dřívějšího vyjádření mluvčí ČTÚ Barbory Havelkové krok, který činili i v minulosti a proces vyhlášeného výběrového řízení nebyl nikterak zasažený.

ČTÚ bude v aukci nabízet frekvence v pásmu 700 MHz uvolněné po přechodu TV vysílání na DVB-T2 a potom pásmo 3,4-3,6 GHz. Samotná aukční část by měla proběhnout na podzim. Sítě 5G mají umožnit nabídku nových služeb vyžadujících vysokou rychlost a velmi krátkou odezvu. Rychlosti by měly desetkrát přesáhnout současnou technologii LTE.

Stávající operátoři již 5G testují. O2 spustila již v létě v Praze a Kolíně komerční 5G, Vodafone se na to chystá v říjnu v pěti městech a T-Mobile bude testovat 5G v ostravském kampusu VŠB.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pondělí 28. září 2020

Očekáváme v 15:00 11°C

Celá předpověď