Prokop se přiznal k účasti na čtyřech loupežích tzv. Berdychova gangu

foto Jaromír Prokop čeká 27. července 2021 na začátek jednání středočeského  krajského soudu v Praze. Už dříve byl v nepřítomnosti odsouzen ke 13,5 roku vězení za loupeže v rámci takzvaného Berdychova gangu.

Praha - Jaromír Prokop, poslední neodsouzený člen takzvaného Berdychova gangu, se dnes u soudu přiznal k účasti na čtyřech loupežích, které mu klade za vinu obžaloba. Odmítl ale tvrzení, že přepadení vymyslel a organizoval, jak dříve v jeho nepřítomnosti uvedli spolupachatelé včetně Davida Berdycha. Zdůraznil také, že při loupežích nikdy nepoužil fyzické násilí. Prokop se před trestním řízením řadu let skrýval, policie ho loni dopadla v USA.

Obžaloba tvrdí, že někdejší provozní šéf pražského podniku Discoland Sylvie Prokop se v letech 1995 až 1996 v hlavním městě postupně podílel na přepadení obchodního domu, podnikatele, vozu s penězi a také na únosu zlatníka, který při akci gangu přišel o život.

„Rámcově se cítím vinen minimálně proto, že jsem ty skutky mohl zastavit. Ty skutky jsem neorganizoval. Chápu spoluobviněné, že to podávali trochu jinak, protože jsem tady nebyl a nemohl jsem se bránit, tak to pro ně bylo jednodušší,“ prohlásil šestapadesátiletý Prokop v úvodu své výpovědi.

Muž poté prosil středočeský krajský soud o odročení hlavního líčení, aby se mohl na proces lépe připravit. „Bylo mi tehdy 29 let. Spoustu věcí si pamatuju ve fragmentech. Odehrálo se to v jednom roce mého života, na který se celou dobu snažím zapomenout,“ řekl. „Já to nepopírám, co se stalo. Jenom chci upřesnit, jak se to stalo,“ pokračoval.

Předseda soudního senátu Jiří Wažik jeho žádosti nevyhověl. „Vaše výpověď už mohla být připravena minimálně 25 let,“ podotkl. Připomněl také, že Prokop měl k dispozici celý původní rozsudek ve vězení v americkém Seattlu, kde rok čekal na vydání do ČR.

Prokop poté pokračoval ve výpovědi, při níž nejvíce litoval smrti uneseného zlatníka. „Já tam cítím svoji hroznou vinu v tom, že jsem to mohl zastavit, že jsem věděl, co se chystá. Prostě jsem měl říct, že je to hovadina, že je to nesmysl, že je to starší člověk,“ uvedl.

Gang zlatníka unesl v autě z jeho garáže, protože chtěl jeho peníze. Pachatelé později tvrdili, že muž najednou po cestě přestal dýchat, že se mu snažili poskytnout první pomoc a asi mu nechtěně ublížili. Zlatník utrpěl zlomeniny lebky, páteře i žeber. Podle znalců mohla zranění vzniknout tak, jak popsali utajení svědci – podle nich dali pachatelé své oběti na hrudník prkno, na které najížděli autem. Tělo shodili ze svahu u Slapské přehrady.

Prokop tvrdí, že se o mužově smrti dozvěděl telefonicky na chatě, kde na zlatníka čekal. "Že zemřel, to bylo šílený. Je to nejhorší okamžik v mým životě," řekl dnes plačtivě.

Lítost vyjádřil také nad přepadením podnikatele, který byl jeho dlouholetým přítelem. Podle Prokopa mu tento muž dlužil zhruba tři miliony, a proto ho chtěl za pomoci Berdycha a ostatních postrašit, aby mu půjčku vrátil. „Později jsem mu zase půjčil peníze, protože jsem si uvědomil, že jsem se zachoval jako kretén,“ poznamenal k mužově únosu.

Při zbylých přepadeních Prokop podle obžaloby parkoval opodál v autě a hlídal. Muž to připustil, uvedl ale, že si na to příliš nevzpomíná. Stejně tak nebyl schopen říct, jaké podíly při jednotlivých akcích získal z uloupených peněz. V obchodním domě si pětice lupičů podle státního zástupce přišla na více než dva miliony, k vydání podobné částky přiměla i uneseného podnikatele a z nákladního vozu získala přes 800.000 korun.

Prokop si vyžádal, aby soud předvolal jako svědky čtyři jeho spoluodsouzené. Berdych a Radek Trumpeš budou vypovídat ve středu, o den později přijde řada na Michala Puchara a Josefa Korbelu. Všichni muži se znali právě z Discolandu, kde pracovali. Prokop několikrát zopakoval, že jeho role při přepadeních nebyla aktivní. "V životě jsem se s nikým nepral, nedokážu nikomu ublížit," řekl. "Berdych dělal karate, Trumpeš dělal karate, Korbela dělal roky hasiče," popsal fyzicky zdatnější spolupachatele. "Nikdo z nás nebyl velitel," doplnil.

Česká justice Prokopa v roce 2007 v jeho nepřítomnosti pravomocně potrestala odnětím svobody v délce 13,5 roku. Poté, co ho Spojené státy vydaly letos v květnu do Česka, požádal o zrušení verdiktu, který se ho týkal, a o nové projednání věci. Na rozsudek čeká ve vazbě. Soud mu nemůže uložit přísnější trest, než jaký dostal původně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. září 2021

Očekáváme v 17:00 15°C

Celá předpověď