V kauze údajného vynášení informací byly průtahy, Petržílek bude chtít náhradu

foto Ilustrační foto - Městský soud v Praze projednával 17. ledna 2018 žalobu obviněného policisty Jana Petržílka (zády) na policejní prezidium. Muž, který čelí obvinění z vynesení odposlechů podnikatele Romana Janouška a pražského exprimátora Pavla Béma, se brání proti odvolání z postu šéfa analytického odboru protikorupční policie. Tvrdí, že rozhodnutí bylo nejen nesprávné, ale i nezákonné, a žádá jeho zrušení.

Brno - V kauze údajného vynášení informací, v níž figuruje bývalý zpravodajec a policista Jan Petržílek, byly průtahy, konstatoval Ústavní soud (ÚS). Téměř po deseti letech stále nepadl pravomocný rozsudek, upozornil při stručném odůvodnění dnešního nálezu soudce zpravodaj Jaromír Jirsa. Petržílek bude podle právního zástupce po pravomocném ukončení řízení žádat od státu odškodnění.

V počátcích kauzy jsou odposlechy, které v roce 2012 zveřejnila Mladá fronta Dnes. Naznačovaly vliv podnikatele Romana Janouška na kroky hlavního města pod vedením primátora Pavla Béma (ODS). Obžaloba tvrdila, že nahrávky poskytl Petržílek podnikateli a politikovi Věcí veřejných Vítu Bártovi. Oba muži vinu popírali. Koncem loňského roku byli zproštěni, prozatím nepravomocně. Odvolací soud bude teprve rozhodovat.

"ÚS jednoznačně řekl, že po procesní stránce to trestní řízení je neústavní, protože trvá neúměrně dlouho," řekl ČTK Petržílkův advokát Václav Němec. Věří, že jeho klient bude definitivně zproštěn.

"Nepochybně poté, co trestní řízení bude pravomocně skončeno, vyčíslíme s klientem škodu, která mu tímto desetiletým trestním řízením vznikla. Bohužel žádná finanční částka a kompenzace ze strany státu nenahradí to, že ten zásah do jeho pracovního, osobního a rodinného života byl naprosto fatální," řekl Němec.

Petržílek kritizoval délku řízení opakovaně, dvě jeho stížnosti v letech 2016 a 2017 ústavní soudci odmítli, nyní už konstatovali porušení práva na projednání věci bez zbytečných průtahů. Zdržení spadá zejména do období, kdy se kauzou zabývalo státní zastupitelství.

Stíhání začalo v roce 2013, Petržílek byl ze začátku ve vazbě, Útvar odhalování korupce a finanční kriminality jej postavil mimo službu. Svou práci nemohl vykonávat po řadu dalších let, protože se kauza vlekla.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 1. dubna 2023

Očekáváme v 15:00 12°C

Celá předpověď