Soud ve sporu o stavbu D1 u Přerova rozhodl o odkladném účinku

foto Ilustrační foto - Výstavba předposledního úseku dálnice D1 z Lipníku nad Bečvou do Přerova začala 14. července. Čtrnáctikilometrový úsek má být dokončen za tři roky a bude stát 2,7 miliardy korun. Na snímku je část budoucího úseku dálnice D1 do Přerova.

Olomouc - Olomoucký krajský soud rozhodl o odkladném účinku žaloby, kterou podali zástupci Dětí Země proti rozhodnutí ministerstva životního prostředí povolit výjimku z ochrany zvláště chráněných druhů živočichů kvůli stavbě posledního úseku D1 z Říkovic do Přerova. ČTK dnes o rozhodnutí soudu informoval předseda Dětí Země Miroslav Patrik. Odkladný účinek znamená, že do rozhodnutí soudu o žalobě nemůže Ředitelství silnic a dálnic získat důležitá rozhodnutí, a to změnu územního rozhodnutí a stavební povolení.

Důvodem sporu je výjimka ze zákona k zásahu do biotopů 26 zvláště chráněných druhů živočichů. Jde například o batolce červeného, křečka polního či skokana štíhlého, kteří by mohli stavbou podle ekologických aktivistů trpět. Ministerstvo verdikt olomouckého krajského úřadu, které výjimku ze zákona povolilo, potvrdilo loni v říjnu. Resort v tomto případě odkázal mimo jiné na převahu veřejného zájmu.

Aktivisté však proti rozhodnutí resortu podali na začátku prosince žalobu k soudu. Podle nich nebyly splněny podmínky pro povolení výjimky. Soud o odkladném účinku žaloby rozhodl podle předsedy Dětí Země 4. ledna. Podle Patrika nelze tedy nyní v trase dálničního obchvatu Přerova ničit cenné biotopy například skrývkou zeminy do doby, než soud rozhodne, zda výjimka ze zákona byla vydaná v pořádku. Rozhodnutí by podle něj mělo padnout během několika měsíců, řekl ČTK Patrik.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je středa 16. ledna 2019

Očekáváme v 13:00 6°C

Celá předpověď