V Plzni začal soud v kauze pojistných podvodů za desítky milionů

foto Soudní spisy, archiv, dokumenty - ilustrační foto.

Plzeň - U Krajského soudu v Plzni začalo hlavní líčení v jednom z nejrozsáhlejších odhalených případů pojistných podvodů. Obžalobě čelí devítičlenná organizovaná skupina, v níž jsou pojišťovací agenti i dva lékaři. Ani po několika hodinách ale státní zástupce nedočetl celou obžalobu až do konce. Má přes 330 stran a zahrnuje na 340 žalovaných skutků. Dnes se podařilo přečíst zatím jen čtvrtinu z nich, další jednání je nařízeno na středu, kdy bude státní zástupce se čtením obžaloby pokračovat, řekl ČTK soudce Jan Špeta.

Před soudem stojí pojišťovací agenti, kteří podle spisu sjednávali na různé lidi úrazové a životní pojistky, a to i u několika různých pojišťoven na jednoho člověka. Za sjednání smlouvy čerpali provizi, přesahující v součtu přes pět milionů korun. Na základě nepravdivých lékařských zpráv o smyšlených úrazech páteře, kolen, kotníků, ramen, zad a podobně, které podle žalobce vystavovali obžalovaní lékaři, pak pojišťovny vyplácely pojistky. Jeden člověk přitom nárokoval vyplacení pojistky u více pojišťoven. Žalovaná škoda dosáhla včetně provizí podle spisu téměř 56 milionů korun.

Samotným pojištěncům připadl jen malý podíl z vyplacené pojistky, asi pět až deset procent, uvedl státní zástupce. Lékař dostal až 20 procent, většina peněz od 13 pojišťoven zůstala makléřům.

Případem se začala zabývat karlovarská policie na základě oznámení jedné z pojišťoven, která zjistila, že vyplatila pojistné plnění člověku, který zřejmě nárokoval pojistku za stejný úraz i u další pojišťovny. Kriminalisté postupně případ rozplétali, naposledy o něm informovala policejní mluvčí v červnu 2017, kdy už policisté stíhali 60 lidí, celkem z podvodů podezírali kolem stovky lidí.  

Devět obžalovaných čelí nyní u soudu v Plzni obžalobě z pojistných podvodů, z přijímání úplatku, z podplácení a z padělání a vystavení nepravdivé lékařské zprávy. Hrozí jim až deset let vězení, jednomu z lékařů až 12 let vězení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 4. června 2020

Očekáváme v 1:00 15°C

Celá předpověď