Soud v Ostravě potvrdil podmínku za nehodu se dvěma mrtvými

foto Dopravní nehoda. Ilustrační foto.

Ostrava - Krajský soud v Ostravě dnes potvrdil podmíněný trest 2,5 roku se zkušební dobou pět let pro šestatřicetiletého Slováka Petera Čertíka. Předloni zavinil na Frýdecko-Místecku nehodu, při níž zemřela devítiletá školačka a její čtyřiašedesátiletá babička, vážně zraněn byl dvanáctiletý chlapec.

Krajský soud se ve výši trestu ztotožnil s březnovým rozhodnutím Okresního soudu ve Frýdku-Místku. Potvrdil tak muži i sedmiletý zákaz řízení. Nehoda se stala 6. srpna 2016 nedaleko Mostů u Jablunkova na hlavním tahu spojující Ostravu se Slovenskem. Slovák se vracel domů, babička s vnoučaty jela z výletu od slovenské hranice. Čertík překročil povolenou rychlost, v silném dešti jel okolo 100 kilometrů v hodině. Dostal smyk, narazil do svodidel a přejel do protisměru, kde se srazil s autem Škoda, v němž jela čtyřiašedesátiletá řidička se dvěma dětmi. Školačka zemřela na místě, žena později v nemocnici. Chlapec utrpěl těžká zranění.

Soud rozhodnutí zdůvodnil skutečností, že se jedná o nedbalostní trestný čin. Přestože státní zástupce požadoval nepodmíněný trest, soud námitkám nevyhověl. Podle soudkyně bývá nepodmíněný trest udělován v případě hrubé nedbalosti, kdy je například viník pod vlivem alkoholu nebo od nehody ujede. Soud se proto rozhodl pro výchovný trest, poukázal i na to, že muž dosud nebyl trestán.

Čertík ale měl v kartě řidiče ve své vlasti 27 záznamů. Z toho v 16 případech se jednalo o překročení rychlosti. "Nebyl jsem spokojen, protože našemu odvolání nebylo vyhověno. Považuji to za špatný signál vůči všem pirátům silnic. Mám za to, že s ohledem na záznamy v kartě řidiče odsouzeného měl být ukládán represivní trest, ale bohužel nebyl," uvedl státní zástupce Pavel Šára.

Spokojen nebyl ani obhájce odsouzeného René Gemmel. "Klient s rozsudkem bude určitě spokojen, ale já jsem maximalista, takže uvidím, až rozsudek přijde a zvážíme podání dovolání. Nejsem spokojen s právním hodnocením subjektivní stránky a příčiny dopravní nehody. Trvám na to, že se jedná o nehodu, která byla způsobená vyšší mocí, nikoliv jeho zaviněním," řekl Gemmel.

Obžalovaný před soudem už dříve prohlásil, že nese morální, ale nikoliv právní odpovědnost za nehodu. Odmítl, že porušil dopravní předpisy. Dnešní rozsudek byl vynesen bez jeho přítomnosti.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď