Soud v Liberci v kauze vývozu drog do Švédska potrestal 7 lidí

foto Obžalovaní Jiří Brož (vlevo), Luca Luburic (uprostřed) a Petr Jendrísek (vpravo) u krajského soudu (na archivním snímku) v Liberci, který se zabýval případem rozsáhlé výroby amfetaminu určeného pro švédský trh.

Liberec - Krajský soud v Liberci uznal vinnými sedm z osmi obžalovaných v případu rozsáhlé výroby drog určených hlavně pro švédský trh. Dva hlavní odběratele amfetaminu potrestal 13 a 16 lety vězení, výrobce a distributora Richarda Rákosníka sedmi lety. Všem hrozilo až 18 let vězení. Rozsudek není pravomocný, obžalovaní se na místě odvolali nebo si ponechali lhůtu stejně jako žalobce.

Laboratoř na výrobu drog byla léta v suterénu obchodního centra v Jablonci v Poštovní ulici, který devětapadesátiletý Rákosník spoluvlastnil. Muž získal status spolupracujícího obviněného a k trestné činnosti se přiznal. Amfetamin syntetizoval podle své výpovědi od roku 2004, naplno se tomu začal věnovat někdy po roce 2008. Policisté varnu odhalili v roce 2016, podle znalců v ní mohlo být vyrobeno 650 až 880 kilogramů drogy. Obžaloba se týkala let 2013 až 2016, kdy skupina vyrobila a prodala nejméně 263 kilogramů amfetaminu v hodnotě 75 milionů korun. Zhruba třetinu z tohoto množství se podařilo policistům v Česku a zahraničí zadržet.

Rákosník byl sice podle obžaloby hlavní postavou skupiny, jeho trest ale není nejvyšší. Soud zohlednil jeho spolupráci při vyšetřování. Soudce Pavel Pachner upozornil na to, že na některé skutky se bez výpovědi Rákosníka vůbec nepřišlo. "Kdyby vypovídal nepravdivě, tak by zamlčel skutky, kde jiné důkazy nejsou," uvedl soudce. Soud Rákosníkovi uložil souhrnný trest, kromě výroby drog i za legalizaci výnosů z trestné činnosti. Podle soudu šlo minimálně o čtyři miliony korun.

Hlavními odběrateli byli podle obžaloby osmapadesátiletý Luka Luburic a o šest let mladší Tibor Karnel. První je původem z bývalé Jugoslávie, druhý z Maďarska a oba žijí hlavně ve Švédsku. Ani jeden z nich se k trestné činnosti nepřiznal. Soud uložil Karnelovi 13 let vězení a Luburicovi 16 let. Vyšší trest dostal Luburic proto, že podle soudu odebral mnohem více drog. Oba by si měli odpykat tresty ve věznici se zvýšenou ostrahou a poté být vyhoštěni na dobu neurčitou.

Další obžalovaní měli podle obžaloby role prostředníků, kurýrů či pomocníků při výrobě a distribuci. Pode soudu důkazy svědčily o vině u pěti z nich, uložil jim tresty od podmínek po šest let vězení. Bez trestu vyvázla Iveta Bartáková, jež Rákosníka při cestách doprovázela.

Podle soudu v kauze figurovalo mnohem více lidí, než bylo zadrženo a souzeno v tomto případě. Policisté u nás, v Německu a ve Švédsku zadrželi kolem deseti dalších osob při snaze přepravit drogy od Rákosníka. Jejich případy jsou posuzovány odděleně, někteří zadržení již byli odsouzeni.

Drogu dopravovali kurýři do Švédska auty, autobusy na mezistátních linkách a minimálně v jednom případě bylo využito i malé maďarské letadlo. Odhalit fungování skupiny bylo těžké. Mluvili šifrovaně do telefonů, většinou se domlouvali při osobních setkáních v Kodani, Švédsku, na Balkáně. Při vyšetřování spolupracovali policisté několika států 2,5 roku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 19:00 13°C

Celá předpověď