Soud v Liberci potrestal šéfa drogového gangu 14 lety vězení

foto Ilustrační foto - Petr Ryžák u Krajského soudu v Liberci, kde 9. července začalo projednávání případu skupiny z Liberecka a Jablonecka, která vyráběla pervitin a obchodovala s ním.

Liberec - Krajský soud v Liberci potrestal 14 lety vězení sedmačtyřicetiletého Petra Ryžáka. Podle obžaloby vedl gang, který vyrobil v letech 2010 až 2012 minimálně 15 kilogramů pervitinu, jehož prodejem mohl získat až 15 milionů korun. Ryžák se neúspěšně hájil tím, že jednal na pokyn jednoho policisty. Soud dnes uložil tresty i čtyřem jeho komplicům. Spolupracující obviněný vyvázl s podmínkou, další tři obžalovaní by měli jít do vězení na šest až 12 let. Všem hrozilo 18 let. Verdikt není pravomocný, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou, stejně jako Ryžák. Dva obžalovaní se na místě odvolali.

Podle kriminalistů, kteří gang v roce 2012 zadrželi, šlo tehdy o jeden z největších takových případů v Libereckém kraji a také v Česku. Ryžák se hájil tím, že ho úkoloval plukovník Národní protidrogové centrály Miroslav Vogel. Policista byl na základě jeho tvrzení obžalován, pražský soud ho ale osvobodil. Ve zdůvodnění rozsudku na to poukázal i předseda libereckého senátu Martin Omelka. "Považujeme za prokázané v tomto směru, že neměl obžalovaný pravdu. Byla to jeho účelová obhajoba," uvedl soudce.

Ryžák podle obžaloby skupinu řídil, zajišťoval peníze na nákup surovin a odbyt vyrobené drogy. Ostatní obžalovaní buď nakupovali a dováželi léky s pseudoefedrinem z Polska nebo z nich v Jablonci nad Nisou, Liberci a Hrádku na Nisou vyráběli pervitin. Z jedné várky dokázali vyrobit i 800 až 1000 gramů pervitinu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 15:00 7°C

Celá předpověď