Soud kauzu Vidkun odročil na duben, chce opět vyslechnout Kadlece

foto Ilustrační foto - Bývalý náměstek policejního ředitele Olomouckého kraje Karel Kadlec (vlevo) na chodbě olomouckého krajského soudu, který projednával 3. března 2020 korupční kauzu Vidkun, jež se podle žalobce týká vynášení informací z policejních spisů vlivným osobám.

Olomouc - Olomoucký krajský soud odročil kauzu Vidkun, odkrývající podle žalobců korupční vztahy mezi tamními policisty, politiky a podnikateli, na duben. Původně ji měl naplánovanou na celý tento týden. Odposlechy, klíčové důkazy obžaloby, totiž až na výjimky nikdo z aktérů pouštět nepožadoval. Soud se rozhodl v dubnu znovu vyslechnout bývalého krajského policejního náměstka Karla Kadlece, který podle žalobce předával vlivným lidem stěžejní informace z trestních spisů. Všichni obžalovaní vinu odmítají.

"Formálně jsme všechny odposlechy provedli, byť reálně se na žádost stran přehrával pouze jeden, a to z 13. srpna 2015. Nikdo nechtěl reálně přehrát žádný z dalších navržených odposlechů státním zástupcem. Přehrávaly se jen v obžalobě neobsažené některé části, které našla obhajoba. Veškeré audiozáznamy jsou tak nyní provedeny v důkazech, nic dalšího se v tomto směru doplňovat nebude," řekl dnes ČTK soudce Martin Lýsek.

Záznam pořízený 13. srpna 2015 v jedné z olomouckých restaurací zachycuje rozhovor o vyšetřování okolností výstavby jezdeckého areálu v Lazcích mezi Kadlecem a bývalým hejtmanem Jiřím Rozbořilem (ČSSD), který je v případu rovněž obžalován. Detektivové od konce července 2014 do září 2015 monitorovali diskuse hlavních aktérů případu při jejich četných schůzkách v restauracích a kavárnách, další odposlechy získali z kuřárny olomouckého pracoviště GIBS a Kadlecovy kanceláře v budově policejního ředitelství. Dohromady jde o 130 CD s hodinami záznamů.

Právě zákonnost odposlechů mezi Kadlecem a tehdejším šéfem hospodářské kriminálky Radkem Petrůjem zpochybnili obhájci, pořízeny byly totiž na balkoně a podle nich byly odposlechy povoleny jen ve vnitřních prostorách. "Soud považuje veškeré audiozáznamy prezentované státním zástupcem za důkazy získané zákonným způsobem a budeme s nimi pracovat při zjišťování skutkového stavu," uvedl k tomu dnes soudce Lýsek.

Kauzu soud odročil na 12. až 14. dubna, chystá doplňující výslech obžalovaného Kadlece k některým z dílčích audiozáznamů. Kadlec podle soudu chce svou výpověď doplnit sám. Naopak druhého hlavního aktéra případu, vlivného podnikatele Ivana Kyselého, kterému podle obžaloby tehdejší policejní náměstek informace z devíti trestních řízení soustavně vynášel, soud za celou dobu procesu vyslechnout nemohl. Ze všech jednání se totiž omlouval. Soud tak musí vycházet z jeho výpovědi v přípravném řízení. "Samozřejmě bychom měli otázky nad tento rámec, na které bychom se rádi zeptali, je ale jeho právem nepřijít k hlavnímu líčení. Chybět to ale v dokazování nebude, minimálně je to nahrazeno výslechem z přípravného řízení," doplnil soudce.

Případ Vidkun se poprvé před soudem otevřel loni v polovině února. V srpnu kauzu soud odročil na listopad právě kvůli otázce odposlechů, poté až dosud jednání zhatila pandemie koronaviru. Kvůli ní se také tento týden odehrálo jednání s vyloučením veřejnosti.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 12. dubna 2021

Očekáváme v 9:00 4°C

Celá předpověď