Soud v kauze elektráren ukončil dokazování, je u závěrečných řečí

foto Olomoucký vrchní soud začal 8. ledna 2018 projednávat případ údajně neoprávněných licencí solárním elektrárnám na Chomutovsku. Odvolací soud kauzu s devíti obžalovanými včetně bývalé předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové (na snímku vpravo) bude řešit téměř dva roky po rozsudku brněnského krajského soudu.

Olomouc - Příští týden ve středu by měl soud vynést rozsudek v kauze údajně neoprávněně udělených licencí dvěma solárním elektrárnám na Chomutovsku. V případu čelí u odvolacího Vrchního soudu v Olomouci obžalobě osm lidí v čele s bývalou předsedkyní Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenou Vitáskovou. Soud dnes ukončil dokazování a ke slovu se v závěrečných řečech již dostali obžaloba i obžalovaní. Žalobce navrhl soudu zamítnout odvolání všech obžalovaných jako nedůvodná. Obhajoba vinu popírá, žádá zproštění či vrácení případ krajskému soudu.

Soud měl původně naplánováno jednání také na pondělí a úterý příští týden. "V pondělí a v úterý soud jednací dny zrušil. Případ je tedy odročen až na středu. Není to jen za účelem vyhlášení rozhodnutí, může se ještě provádět například dokazování. Dá se ale předpokládat, že tento den bude rozhodnuto," řekl ČTK mluvčí soudu Stanislav Cik.

Žalobce Radek Mezlík si na samotném žalovaném průběhu jednání obžalovaných stojí, soud by měl podle něj provést pouze dílčí úpravy. Pochyby nemá ani o vině tehdejších pracovnic ERÚ, předsedkyně Aleny Vitáskové a bývalé vedoucí odboru licencí Michaely Schneidrové, které se podle obžaloby podílely na zastavení obnovy správního řízení, v němž mohli majitelé elektráren o licenci přijít. Obě před soudem popřely, že by řízení o obnově licencí zastavily účelově, Vitásková se prý na zastavení nijak nepodílela. "Jejich výpověď není věrohodná, jde o výpovědi účelové s cílem vyvinit se," uvedl žalobce. Poukázal i na kontakty Schneidrové s otcem majitelů elektráren, průmyslníkem Zdeňkem Zemkem. "Vyplývá z toho jednoznačná konspirace, Vitásková utajovala korupční jednání Schneidrové," míní žalobce.

Žádá vysoké peněžité tresty pro hlavní aktéry, ale i zvýšení trestu z šesti na 7,5 roku dvěma mužům, kteří se na falešných zprávách podle něj podíleli. Kromě peněžitého trestu žádá u Vitáskové také uložení zákazu výkonu rozhodování jako úřední osoby ve správních řízeních na deset let.

Závěrečnou řeč přednesli již i všichni obhájci, ke slovu se dostalo také všech osm obžalovaných. Svou vinu u odvolacího soudu již dříve odmítli, obhajoba většinou žádá zproštění viny nebo vrácení případu ke krajskému soudu. Vitásková u soudu uvedla, že přezkumné řízení v rozhodnutí, které učinila ve prospěch majitelů elektráren Schneidrová, zahájila ještě před tím, než byla celá skupina obviněna. Zastala se jí i tehdejší ředitelka licencí Schneidrová. Uvedla, že rozhodnutí vydala sama a šéfka ERÚ jí prý žádný souhlas či doporučení k vydání stanoviska nedala.

Podle obžaloby majitelé elektráren Saša-sun a Zdeněk-sun, bratři Zdeněk a Alexandr Zemkovi, získali licenci neoprávněně a dostali tím právo na velmi výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě, která platila pro elektrárny s licencí do konce roku 2010. Licence nakonec oběma elektrárnám odebral jiný soud předloni v květnu s odůvodněním, že je elektrárny získaly podvodem na základě falešných revizních zpráv.

Brněnský krajský soud Vitáskovou potrestal 8,5 lety vězení. Bývalá předsedkyně obvinění považuje za vykonstruované. Odvolává se mimo jiné na to, že případ se stal osm měsíců před jejím nástupem do úřadu. Sedmi dalším obžalovaným, včetně majitelů zmíněných elektráren, udělil soud tresty v rozmezí 5,5 až 8,5 roku vězení, a také vysoké pokuty. Jednání u někdejšího šéfa odboru licencí ERÚ Luďka Pražáka vyloučil k samostatnému projednání, jeho stíhání nakonec letos v listopadu vrchní soud zastavil, neboť muž zemřel. U bývalé úřednice ERÚ Ilony Florianové krajský soud upustil od potrestání.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 24. září 2018

Očekáváme v 13:00 13°C

Celá předpověď